КУПИТИ КВИТКИ

Чому екзосоми — найгарячіший тренд у догляді за шкірою 2025

"Штучний інтелект у догляді за шкірою", "Найбільший прорив у косметології", "Революція в косметиці". Коли йдеться про екзосоми, надто гучних заголовків немає. Терапія екзосомами допомагає прискорити відновлення після косметологічних втручань, стимулює регенерацію та забезпечує пружність шкіри: екзосоми є однією з найгучніших тенденцій догляду за шкірою сьогодні.

Реклама.

"На другий тиждень після процедури я дивлюся на своє обличчя — і відчуваю захват від його сяяння. Клянуся, на ньому навіть не помітно пор. Ніколи в житті не бачила свою шкіру такою гладкою. Здається, я отримала ту саму glass skin — скляну шкіру, про яку говорять усі", — розповідає редакторка краси американського Vogue Кіана Мерден після терапії екзосомами. Вона не єдина у своєму захваті. Колеги шаленіють: "Штучний інтелект у догляді за обличчям", "Найбільший прорив у дерматології", "Революція в косметиці".

У своєму первісному вигляді екзосоми — це бульбашки (в науковій літературі — "везикули"), які виробляються в усіх клітинах тіла. У кабінеті косметолога вони мають форму білого порошку — це ліофілізат, тобто неживий, попередньо очищений матеріал, з якого за допомогою заморожування витягли всю воду. Перед застосуванням його змішують з гіалуроновою кислотою або фізрозчином — і наносять на шкіру як сироватку.

"На щорічному конгресі IMCAS в Парижі, куди приїздить 17 тисяч лікарів з усього світу, екзосомам була присвячена окрема денна сесія, — повідомляє дерматологиня, к.м.н., засновниця Litus Clinic Ірина Літус. — Препарати з екзосомами можна було зустріти чи не на кожному стенді".

З одного боку, в косметології завжди так: індустрія нескінченно повторює новий термін, поки він не закріпиться в свідомості широких мас, а згодом — отримує дивіденди (так було, наприклад, з гіалуроновою кислотою чи з ніацинамідом, який тепер усюди, від сироваток до зубних паст). З іншого боку, екзосоми, схоже, дійсно мають неабиякий потенціал.

Що таке екзосоми

Екзосоми — це мікроскопічні бульбашки, які присутні всюди в клітинах тіла. Вони відіграють ключову роль у процесах зв’язку, роботи й оновлення всіх клітин організму. Більшість живих істот виробляють власні екзосоми. Ці бульбашки, які в науковій літературі називаються везикулами, можуть містити ліпіди та пептиди, білки, нуклеїнові кислоти й амінокислоти, які мають сигналізувати клітинам шкіри про необхідність регенерації та відновлення.

Найчастіше їхню роботу описують через метафори. "Екзосома — це своєрідна клітинна пошта, — пояснює косметична хімікиня, розробниця косметичних засобів Юлія Гагаріна. — Шляхами пересування такої пошти є все, що тече та рухається в організмі: кров, лімфа, грудне молоко, сперма тощо". Якщо продовжувати мову метафор, то це захищені канали зв’язку: повідомлення переноситься лише між тотожними клитинами, зашифроване для чужаків і доступне для зчитування тільки "союзникам". Тобто інформація, призначена для клітин шкіри, не буде застосована в суглобах, а та, що призначена для очей, не буде використана в шлунку.

"Основна задача екзосомної пошти — донести до клітин план виконання ремонтних робіт, — говорить Гагаріна. — Це буквально заклик клітин до дії. Якщо мова про шкіру, то екзосоми — це універсальні молекули для її регенерації та омолодження".

Екзосоми в косметології

Захопитися потенціалом екзосом нескладно. Подібно до історії з ботоксом, коли каліфорнійський лікар Алан Скотт лікував косоокість ін'єкціями ботулотоксину, а потім пацієнти помітили, що їхні зморшки зникли, екзосоми вивчалися в регенеративній медицині для лікування артриту, спинальних проблем та дегенеративних уражень суглобів. Результати були настільки обнадійливими, що лікарі обґрунтовано припустили: екзосоми мають працювати й зі шкірою.

Гіпотеза виявилася вірною: екзосоми посилюють процеси регенерації, покращують якість шкіри і зовнішній вигляд, зменшують запалення після агресивних процедур з догляду, здатні пом'якшувати зморшки, долати в'ялість та вирівнювати тон. Екзосомна терапія може також запобігти утворенню нових та покращити вигляд старих рубців.

Як це працює

"Ми використовуємо екзосоми після апаратних процедур, що викликають пошкодження епідермісу: мікронідлінг, мікрогольчатий RF, лазерне шліфування тощо. Мікроголки або фракційний лазер утворюють мікроканали в шкірі, через які потраплять екзосоми", — розповідає Ірина Літус.

Навіщо травми? — "Екзосома, хоч і є достатньо малою молекулою, але в шкіру вона сама по собі провалитися не зможе: вона важка і розчиняється у воді, тобто подолати гідроліпідний бар’єр шкіри не здатна", — пояснює Гагаріна.

Чому б тоді не вводити її за допомогою ін’єкцій, як гіалуронову кислоту? "Введення екзосом ін’єкційно та внутрішньовенно — небезпечне з огляду на можливі клітинні мутації, — наголошує Гагаріна. — Використовуються більш безпечні методи "зламу" шкіри". "Якщо вам пропонують ін’єкції екзосом, одразу міняйте лікаря", — додає Літус. Врешті, це заборонено FDA, Управлінням з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів та лікарських засобів при американському МОЗ. Для світу це означає, що безпечність такого методу не доведена.

Звідки беруться екзосоми?

Звідки беруться екзосоми, що їх використовують в косметиці? — Шляхів кілька, і пересічному споживачеві більшість з них може видаватися моторошними. "Їх можуть брати з жирової ткані, з амніотичної рідини людей та тварин, а можуть добувати з рослин", — пояснює Ірина Літус.

Перш ніж лякатися, важливо знати ось що. "У всіх організмів на планеті — мікробів, рослин, тварин і людей — структура та задачі екзосом дуже подібні, — наголошує Гагаріна. — Це буквально як вміння будувати стіни. Якою б мовою ти не говорив, це не впливатиме на те, як саме ти кладеш цеглини".

В чому переваги екзосом?

Екзосоми дають клітинам сигнал до самооновлення, вироблення колагену і еластину, гіалуронової кислоти, щоб шкіра ставала щільнішою, зволоженою, з меншою кількістю зморщок. "Вони здатні на це, бо містять більше 70 факторів росту", — додає Літус. На слові "фактори росту" хтось зробить собі помітку: "Екзосоми — зло". І буде неправий.

Так, в косметології дійсно використовують екзосоми стовбурових клітин. "Останні — це пташки Фенікс, — говорить Літус. — Вони стимулюють клітини навколо — і здорові, і хворі, тому можуть провокувати зростання пухлин".

Але, на відміну від живих стовбурових клітин, екзосоми — лише молекули месенджери. Їх відокремлюють, культивують, очищують, сушать. І в результаті отримують матеріал, що має всі переваги стовбурових клітин — без жодних недоліків. Адже, оскільки екзосоми не живі, вони значно знижують ризик потенційного відторгнення, утворення пухлин та інфекцій або інших ускладнень, що можуть виникнути під час трансплантації стовбурових клітин.

Екзосоми для зовнішнього застосування

Після всього прочитаного може скластися враження, що напис "Екзосоми" на пакуваннях кремів та сироваток — це фікція. Втім, і тут все не так, як здається.

По-перше, пояснює Юлія Гагаріна, до складу таких засобів додають молекули-зломщики (енхансери), що дозволяють проводити екзосоми в шкіру. У них більш повільна дія, бо частина екзосом все ж осідає на поверхні шкіри. Тому виробники рекомендують використовувати таку косметику щоденно, циклом в 4-8 тижнів: це дозволяє підтримувати сталу високу концентрацію засобу на шкірі, щоб створити ефект накопичення.

Крем-філер навколо очей потрійної дії 3Action Exosome Boost Eye Cream, re[Sens]

По друге, додає хімікиня, часто напис "Екзосоми" на баночці означає, що засіб не вводить екзосоми ззовні, а створює такі умови в клітинах (кератиноцитах епідермісу), щоб вони самі виробляли більше екзосом. Більше екзосом — більше інформації фібробластам, клітинам імунної системи та меланоцитам. Як результат, бачимо "відгук" шкіри у вигляді V-овалу обличчя, рівного тону та пружної шкіри "Жодного примусу, лише заохочування та підтримка", — сміється Юлія.

<b>Регенерувальний бальзам з екзосомами  Plus Exobalm, AASCE</b>
екзосоми

Пробувати чи не пробувати?

"З точки зору косметолога та споживача косметики, екзосоми — це інновація в догляді за шкірою, щось про високі технології та високі очікування в сенсі переваг для шкіри; з погляду науковців — це нова перспективна система доставки важливої інформації в клітини — і теж високі очікування, але не в догляді, а у фармакології — наприклад, в розробці нових вакцин", — каже Юлія Гагаріна.

Процедури з екзосомами — дорога терапія, їх необхідно пройти курсом із 4–6 сеансів з перервою 4 тижні між ними. Тим, хто звик розраховувати на дію нейротоксинів, коли препарат вводиться разово і діє від кількох місяців до року, це може здатися непереконливим. Проте порівнювати нейротоксини, які діють на м’язи, та екзосоми, що працюють у верхньому шарі шкіри, некоректно. Але ті, хто наважився на терапію, помічають такі приємні зміни в якості шкіри, що готові в неї інвестувати.

Не слідуй за модою — відчувай її

Підписатися

Ще в розділі

Популярне на VOGUE

Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтесь з тим, що ознайомилися з оновленою політикою конфіденційності, та погоджуєтесь на використання файлів cookie.