Планетоїд, що обертається навколо Сонця, і бульвар у центрі Києва мають ім'я Марії Примаченко. В умовах війни, яка досі триває, її мистецтво стало символом боротьби українців за збереження національної ідентичності. Познайомитися з картинами української народної художниці тепер можна на виставці A Tiger came into the Garden у Музеї сучасного мистецтва у Варшаві.
Творчість Марії Примаченко посідає визначне місце не лише в українському мистецтві, а й у багатій історії європейського наївного мистецтва поряд з Анрі Руссо, Никифором та Альфредом Уоллісом. Далекоглядність художниці також свідчить про її індивідуальний стиль, співзвучний західному авангардному руху. Її живопис вписується в естетику фовізму та сюрреалізму, про які сама Примаченко, однак, ніколи не чула. До самої смерті у 1997 році вона не полишала живопису, заради якого, за її словами, "щодня хочеться прокидатися".
Примаченко створила понад 3000 робіт. Близько 90 з них нині представлені на виставці A Tiger came into the Garden: Art of Maria Prymachenko в Музеї сучасного мистецтва у Варшаві, і це перша така велика презентація творчості художниці в Польщі.
Назва виставки натякає на "дружніх звірів" Примаченко — її світ фантастичних істот — гібридів свині, вола, змії, лелеки. Вони зовсім не схожі на звичних тварин і мають ніжну та схожу на людську подобу. Ці "олюднені істоти" часто висловлюють моральні судження або висміюють людські вади.
Виставка у Варшаві базована на творах із колекції Едуарда Димшиця і є продовженням презентованого у 2022 році проєкту у Національному музеї імені Андрея Шептицького у Львові. Також показ робіт у Польщі став можливим завдяки співпраці з Prymachenko Family Foundation, яка охороняє спадщину мисткині.
Виставка A Tiger came into the Garden: Art of Maria Prymachenko проходить у Музеї сучасного мистецтва в Варшаві, Польща, до 30 червня 2024 року.