Після тривалого затишшя українські музеї та галереї працюють особливо натхненно. Цього літа нас очікує безпрецедентна кількість дуже цікавих виставок сучасного українського мистецтва. Нехай наш гід стане вашим помічником.
У Щербенко Арт Центрі з 16 червня по 24 липня
У Щербенко Арт Центрі проходить персональна виставка Олександра Ройтбурда, одного з найвідоміших українських художників, чиї роботи знаходяться в колекціях МоМА (Нью-Йорк), Державній Третьяковській галереї (Москва), PinchukArtCentre (Київ), Національному художньому музеї України (Київ). До експозиції увійшли дві нові серії його робіт: живописні зображення скульптур і жіночі напівпостаті. Доволі різні, на перший погляд, серії об'єднує ключова риса: Ройтбурд заграє з академічним каноном у своїй неабиякій авторській манері. Так, у цій серії Ройтбурд "переказує" на власний манер сюжети античної скульптури — "Амур і Психея", "Венера Калліпіга", "Дискобол", шедеври майстрів Відродження ("Брут" італійця Мікеланджело і "Воскресіння" французького маньєриста Ж. Пілона) і зразки класицизму ("Венера" І. Віталі).
У Підгорецькому замку з 16 червня по 15 серпня
У Підгорецькому замку відкрилася виставка "Перемога — тріумф — відпочинок" художниці Влади Ралко та її чоловіка, художника Володимира Буднікова. В експозиції представлені 19 живописних полотен Володимира Буднікова із серії "Битва" і проєкт Влади Ралко "Недільній обід" — сервіз на 12 персон у двох інсталяціях. Виставковий проєкт двох художників задуманий і реалізований ними як фантазія на тему інтер'єру споруди, яка, в залежності від епохи і власників, перебувала в різних станах і виконувала різні функції.
Докладніше про виставку читайте в нашому репортажі.
У Bereznitsky Art Foundation з 16 червня
Ім'я Владислава Мамсікова посідає особливе місце в історії українського мистецтва і символізує епоху відлиги 1960-70-х рр. Він і його однодумці всупереч ідеологічному диктату знаходили свою мову в мистецтві, яка відобразила наявність європейських тенденцій у мистецтві України тих часів. Поетичність, ліризм, вишуканість, інтелектуальність та іронія, природний дар відчувати світ крізь призму найтонших співвідношень світла і кольору, вміння відділяти тимчасове від вічного і визначати основні тенденції в мистецтві — усе це відображено в творах Владислава Мамсікова. На виставці будуть представлені два головні періоди в творчості художника — 60-80-ті ХХ і 10-ті ХХI століття. Ці два рівнозначних рухи розкрили талант і головний творчий фокус художника — вміння бути собою, мати свою правду і водночас насолоджуватися життям незалежно від зовнішніх впливів.
У галереї Naked Room з 16 червня по 18 липня
Саша Курмаз — один з найцікавіших українських художників, якого широка аудиторія знає передусім як фотографа. Курмаз — лауреат премії C/O Berlin Talent Award, фіналіст Премії PinchukArtCentre (2013 та 2017 років), лауреат Kazimir Malevich Art Award (2020). У Naked Room відкрилася виставка Курмаза музейного рівня. Вона дуже об'ємна: по-перше, проєкт "Коли страх стає другом" включає нові роботи Курмаза, створені упродовж 2020 року. Це серія шовкотрафаретів за мотивами зображень з підручників судмедекспертизи, якими користуються лікарі і криміналісти для визначення характеру тілесних ушкоджень. Продовжують експозицію відлиті з бронзи об'єкти у вітрині. Поєднання грубості і геометричної досконалості спантеличує щодо їхнього призначення. Це скульптури чи зброя?
Завершує експозицію серія світлин. Фотографія є постійною, фактично щоденною практикою Курмаза, його способом фіксувати поточну візуальну оболонку повсякденності. Його наскрізна тема очевидна — почуття тривоги і страху, спричинене інформаційним потоком про насильство, реальне і символічне.
У центрі сучасного мистецтва М17
Виставка "Відкрита можливість" представляє роботи з приватних зібрань українських колекціонерів. Виставка охоплює часовий діапазон від кінця 50-х років минулого століття до початку 10-х років нинішнього, і дуже різні стилістичні періоди — від одеського концептуалізму і харківської школи фотографії до київського нонконформізму і української "нової хвилі", а також роботи художників "поза системою".
В Mironova gallery з 3 червня
В експозиції представлені масштабні живописні полотна української художниці Наталії Корф-Іванюк. Авторка каже, що "Плоть і кров" — це ода життю у всій його повноті емоцій. Тетяна Миронова, засновниця Mironova Foundation: "Наталія Корф-Іванюк дуже потужна, емоційна художниця, завжди розширює межі нашого сприйняття і дарує можливість отримувати задоволення від експресивного живопису, що не часто зустрічається в сучасному інтелектуальному мистецтві".
У центрі сучасного мистецтва М17 з 30 липня по 27 серпня
Журнал Vogue UA ініціює масштабний арт-проєкт, присвячений 30-річчю Незалежності України. Історично склалося, що мистецтво — невід'ємна частина Vogue. Обкладинки для журналу в різний час творили Сальвадор Далі, Жоан Міро, Енді Ворхол; на сторінках українського Vogue з'являлися колаборації зі світовими та українськими художниками: Мариною Абрамович, Ванессою Бікрофт, Нан Голдін, Коко Капітан, Марією Куликовською. В цьому році ми запросили 30 українських художників взяти участь у масштабному проєкті для арт-номера — і створити власні версії обкладинки українського Vogue, запропонувавши своє бачення теми Future ("Майбутнє").
Усі роботи будуть опубліковані в колекційному арт-номері Vogue UA, який вийде вже 20 липня, і представлені на виставці в центрі сучасного мистецтва М17. Серед учасників проєкту — художники Павло Маков, Арсен Савадов, Валерія Трубіна, Ілля Чичкан, Маша Шубіна, Леся Хоменко, Маша Рева. В рамках виставки пройде серія кураторських екскурсій і artists's talks. Слідкуйте за оновленнями на нашому сайті і в соцмережах.