Виставка Сезанна в Провансі, Венеційська бієнале архітектури та експозиція сучасних українських фотографів у Києві: ми зібрали найцікавіші виставки від Києва до Нью-Йорка, які варто побачити цього літа.
FUTURESPECTIVE
4 липня — 24 серпня, Центр сучасного мистецтва М17, Київ
Увесь липень і серпень у Києві триватиме масштабна виставка сучасної української арт- і фешн-фотографії FUTURESPECTIVE, ініційована редакцією українського Vogue. Експозиція охоплює роботи 39 авторів — знаних митців і нових імен.
Фотографи, чиї роботи увійшли в експозицію, працюють у різних жанрах і техніках: міжмедійні формати арт- і фешн-фотографії поєднують зображення з відео, текстом або просторовою інсталяцією. Представлені проєкти досліджують теми дорослішання й надії молоді в часи війни, розриву поколінь, пошуків ідентичності та історичної пам’яті.
"Коло невимовного"
21 червня — 2 листопада, Jam Factory Art Center, Львів

Джулі Полі, "Альона та Олена. Зустріч через вісім років", 2025. Створено на замовлення Faktura 10, частини RIBBON International, 2025.
Що є мистецтвом у часи розриву? Чи можливо — і як — знайти прихисток від постійної непередбачуваності війни й створити простір для мистецької рефлексії? Про це — нова виставка "Коло невимовного" у львівському артцентрі Jam Factory Art Center, яка об'єднує роботи відомих українських та іноземних митців: Бориса Михайлова, Джулі Полі, Яніни Педан, Ярослава Солопа, Франсіско Гойї, Мойри Дейві та інших. Проєкт поєднує свідчення, історичні матеріали, архівні документи й безліч дискусій, які окреслюють досвіди життя серед війни та їхнє втілення у виробництві мистецтва.
"Коло невимовного" є проєктом "Фактури 10", ключової ініціативи RIBBON International, головною кураторкою і художньою директоркою якої виступає Марта Кузьма. Основні локації виставки "Коло невимовного" — Jam Factory Art Center, Дім 42 ЛКП "Львівське радіо" та Машинна зала Львівської політехніки.
Balenciaga par Demna
26 червня — 9 липня, паризька штаб-квартира Kering, Париж
У паризькій штаб-квартирі Kering відкрилася виставка, присвячена десятиріччю роботи Демни в Balenciaga. Експозиція починається з листа, який Демна отримав від представників модного Дому у 2007 році, коли ще був випускником Антверпенської академії. Тоді йому відмовили в стажуванні.
На виставці представлений 101 експонат. Серед них — синя сумка в стилі IKEA, брошка у формі цінника, потерта бейсболка з логотипом у стилі американського сенатора Берні Сандерса та, звісно, культовий червоний пуховик із приспущеними плечима. Серед інших знакових обʼєктів — перший вихід Елізи Дуглас з дебютного шоу Демни у 2016 році, весільна сукня музиканта BFRND та футболка, в якій дизайнер отримав Орден Почесного легіону.
"Емілі Сарджент: Портрет родини"
1 липня — 9 березня 2026, Музей Метрополітен, Нью-Йорк
Якщо цього літа ви будете в Нью-Йорку, то обов'язковою для перегляду є чудова виставка мисткині-акварелістки ХІХ століття Емілі Сарджент. Говорити про неї почали не так давно, адже більшість часу вона працювала поруч зі своїм братом, відомим художником Джоном Сарджентом, перебуваючи в його тіні.
Виставка представляє акварелі Емілі Сарджент (1857–1926), її старшого брата, відомого портретиста Джона Сінгера Сарджента (1856–1925), та їхньої матері, Мері Ньюболд Сарджент (1826–1906). Вони мали близькі стосунки і часто писали пліч-о-пліч. Оскільки сміливі портрети Джона Сінгера Сарджента дедалі більше привертали увагу критиків, його молодша сестра Емілі підтримувала його кар'єру, тим часом створювала власні роботи, які залишався здебільшого непоміченими.
"Ця виставка висвітлює її яскраві роботи, розміщуючи їх у творчому, складному світі родини Сарджентів", — говорять в Метрополітен-музеї.
"Нікі де Сен-Фалль, Жан Тінгелі и Понтус Хультен"
26 червня — 4 січня 2026, Гран Пале, Париж
Цього літа після реконструкції відкривається паризький Гран Пале. До відкриття музей представляє виняткову виставку, присвячену культовим художникам ХХ століття — Нікі де Сен-Фаль та Жану Тінгелі, а також першому директорові Центру Помпіду Понтусу Юльтену, який був близьким другом пари та підтримував їхнє мистецтво. На виставці можна буде побачити найвідоміші скульптуру та інсталяції Сен-Фалль та Тінгелі в просторах оновленого розкішного Гран Пале.
Венеційська бієнале архітектури
до 23 листопада, Венеція
Головна виставка Венеційської архітектурної бієнале досліджує, як містобудування може використовувати природний, штучний та колективний інтелект для боротьби зі зміною клімату. Окрім цього, можна буде побачити 29 національних павільйонів, серед них і український.
Українська виставка у Венеції досліджує поняття даху — базового елементу архітектури. Він слугує укриттям від негоди й оберігає ритуали повсякденного життя. Але в умовах повномасштабної війни, коли боротьба ведеться також у небі, із застосуванням дронів, безпілотників та ракет, дах стає першою вразливою мішенню для влучання ворожих снарядів. Виставка складається з кількох проєктів. Зокрема, буде представлено вибрані матеріали з архіву "Атласу традиційного українського житла з кінця XIX до середини XX століття" — монументального дослідження, над яким упродовж 50 років працювали три покоління жінок-архітекторок: Тамара, Оксана та Богдана Косміни.
Комісаркою павільйону стала Тетяна Філевська, креативна директорка Українського інституту, а кураторами виставки — художники та дослідники Богдана Косміна, Міхал Муравськи та Катерина Русецька.
"Сезанн"
28 червня — 12 жовтня, Музей Гране, Екс-ан-Прованс
Для тих, хто цього літа опиниться на півдні Франції, є чудовий план: завітати до музею Гране, розташованого в Жас де Буффан, величному заміському будинку ХІХ століття неподалік від Екс-ан-Провансу. Ошатний будинок із кремовим фасадом і блакитними віконницями — це місце, де Сезанн працював 40 років. Він з'являється на багатьох картинах митця. Нова виставка в музеї Гране представить 100 картин, малюнків та акварелей Сезанна, щоб показати особливий зв'язок художника з родинним будинком та його околицями на півдні Франції.