До #VogueUAconference залишилось

Що таке Black Friday і чи є у неї майбутнє

21 листопада 2017

Чорна п'ятниця (Black Friday) - день, який дає старт сезону різдвяних розпродажів. Щороку - це нова дата, але вирахувати її легко - перша п'ятниця після Дня подяки в США. Влаштовувати розпродажі в цей день почали ще в XIX столітті, а сама назва "Чорна п'ятниця" з'явилася лише в 1966 році. Придумали термін жителі Філадельфії, які змушені були цей день проводити в постійних заторах.

Фото: vogue.fr

Статусу офіційного свята у Чорної п'ятниці ще немає, але американці часто беруть в цей день вихідний, адже багато універмагів і магазинів відкриваються навіть опівночі і перші покупці отримують найбільші знижки. Популярність чорної п'ятниці підтверджують цифри. Тільки в США зробити вигідну покупку в цей день прагнуть більше 200 мільйонів чоловік.
Фото: Everett Collection

Однак не все так просто і однозначно з Чорною п'ятницею. Щороку все більше покупців скаржаться на неякісний товар, який продається в цей час і непрозорість ціноутворення у багатьох ритейлерів. Також багато продавців останні кілька років починають робити знижки набагато раніше і у покупця втрачається очікуваний wow-ефект від можливої вигоди.

Передріздвяний шопінг, 1936 рік

До того ж, зараз у Black Friday з'являються сильні конкуренти. Перш за все, це CyberMorning або кіберпонеділок - в цей день вступають в гонку за гаманці покупців онлайн-ритейлери. Ідея кіберпонеділка полягає в тому, що його основні учасники - співробітники офісів, які виходять на роботу після Black Friday і за інерцією продовжують робити покупки, але вже в інтернет-магазинах.

Свій день розпродажів організував і один з найбільших в світі торговельних онлайн-майданчиків - Ali Express. Проходить він 11 листопада, коли в Китаї відзначається "День холостяка" - іронічна альтернатива західному Дню Святого Валентина, коли люди без пари вирушають робити шопінг поодинці. Single's Fay Sale миттєво став популярним. В цьому році за півгодини після старту продажі досягли $ 7 млрд. За даними 2016 року, в День Холостяка на Ali Express валова виручка склала - 17,8 мільярдів доларів, а від Чорної п'ятниці і кіберпонеділка в США - 2,74 мільярда і 3,07 мільярда доларів, відповідно. Знижки до 90%, величезний вибір брендів, відсутність необхідності стояти в чергах, а також можливість повернути 6% від покупки за допомогою спеціальних кешбек-сервісів - зробили свою справу. Світ моди та краси сьогодні лише придивляється до шопінг-дня 11 листопада. У минулому році Ali Express підтримали такі гіганти індустрії, як Michael Kors і Coach.

Фото: vogue.com

Також багато брендів свідомо не беруть участі в марафоні Black Friday, так як хочуть, щоб люди приходили до них більш усвідомлено, а не просто в пошуку бездумних знижок. Особливо це стосується модних luxury-марок і ювелірного світу. Навіть такий гігант як Apple обмежує свою участь в шопінг-марафоні. Наприклад, замість знижок він роздає подарункові карти, за які можна купити певні продукти і виручка від них йде на благодійність.

Проти шопінг-істерії висловлюються і послідовники розумного споживання, постійно нагадуючи, що модна індустрія знаходиться на другому місці за ступенем негативного впливу на навколишнє середовище, а такі акції, як Black Friday, лише змушують купувати все більше і більше.
Чи є майбутнє у Black Friday - питання риторичне. Тут кожен вже вирішує для себе. Наприклад, маркетологи вже заявляють, що молоде покоління не так активно бере участь у Black Friday, але ще є мільйони тих, хто заради сумки мрії готовий займати чергу і ночувати перед вітриною магазину, адже мрії повинні здійснюватися - якими б вони не були.

Ще в розділі Shopping

Популярне