Заради кохання: як з'явилась борщівська вишивка

10 лютого 2018

Напередодні Дня святого Валентина особливо приємно згадувати історії кохання, які доводять, що це почуття - все-таки головне в житті. Однією з найбільш повчальних, хоч і дещо сумних, є легенда про появу відомої всьому світу борщівської вишивки, якої без справжнього кохання просто не існувало б.

Іван Гончар, Народні типи в національному вбранні Південної Тернопільщини с. Іване-Пусте, 1975, фрагмент

Відмінна риса борщівської вишивки – домінування в ній чорного кольору. Решту відтінків, зазвичай, контрастні, використовують лише для виділення контурів малюнку. І саме поява чорного пов'язана з історією кохання. За народними переказами на Борщівський край протягом декількох століть (XV-XVII ст.) постійно нападали татари, полонили місцеве населення та знищували села. Внаслідок однієї з таких атак все чоловіче населення одного села було винищено, а жінки, в знак скорботи за загиблими, дали обітницю носити траур протягом декількох поколінь. Історики розповідають, що протягом семи поколінь в тому регіоні навіть на церковне вінчання молоді дівчата одягали сорочки з чорною вишивкою.

Модель - @les.nyc у вишиванці Varenyky Fashion; фото - @roman.makhmutov

Стиліст @liza.gryvkovska у вишиванці Varenyky Fashion, фото - @ninafetch

Модель - @les.nyc у вишиванці Varenyky Fashion; фото - @roman.makhmutov

Ще одна відмінна риса борщівських вишиванок – це щільний візерунок, який прикрашав практично весь рукав. Завдяки йому сорочка виглядала одночасно урочисто та стримано. Останні екземпляри тих самих борщівських вишиванок, створених у скорботі, датовані 1920-ми роками – саме в цей час проживало сьоме покоління жінок, які дотримували обітницю своїх предків.

Varenyky Fashion
Varenyky Fashion
Varenyky Fashion
Varenyky Fashion
Varenyky Fashion
Varenyky Fashion

Дизайнер бренду Varenyky Fashion Оксана Лебедєва розповідає, що ця історія любові і вірності справила на неї незабутнє враження, і в новій колекції вона зробила акцент саме на борщівську вишивку: «Вчинок мешканок Борщівського краю – це справжній подвиг, який яскравіше будь-яких слів характеризує душу та характер української жінки. У нашій колекції ми хотіли нагадати про цей важливий історичний факт і, водночас, показати, як ця вишивка може проявити себе в сучасному міському гардеробі».

Модель Элла Ричардс в вышиванке Varenyky Fashion (фото - @shkoda)
Модель Элла Ричардс в вышиванке Varenyky Fashion (фото - @shkoda)
Модель Элла Ричардс в вышиванке Varenyky Fashion (фото - @shkoda)

В нову колекцію увійшли різноманітні сукні-вишиванки, які виконані не тільки з льону або бавовни, а й з теплої шерсті. А родзинкою колекції стали напівпрозорі блузи, прикрашені щільною борщівською вишивкою, що стало справжнім викликом для команди Varenyky Fashion, яка справилась з ним блискуче. До речі, в честь Дня всіх закоханих бренд дарує знижку 14% на всю борщівську вишивку. Подробиці можна дізнатися на сайті Varenyky Fashion

Сайт: varenykyfashion.com.ua

Instagram: @varenykyfashion

Украинские дизайнеры · День Св. Валентина · вышиванка ·

Ще в розділі Бренд

Популярне