Анатомія взуття: що потрібно знати про челсі
Сьогодні Лондон відомий як одна з головних світових столиць моди. Але колись усе місто було в тіні власного району Челсі, що був епіцентром крутості, анклавом стилю, островом креативу, що змінив сучасну культуру, а також — ідейним натхненником однієї з найпопулярніших пар взуття.
У середині XX століття Челсі був соціально-економічно різноманітним домом для найяскравіших представників свінгувального Лондона. Першим місцем скупчення цієї артистично-вільної молоді стало кафе-бар Fantasie, що відкрилося на Кінгс-роуд у 1955 році. Кафе розміщувалося під гучною фотостудією, де знімав Ентоні Армстронг-Джонс (який після одруження з принцесою Маргарет став лордом Сноудоном). А випити еспресо до Fantasie заходила модна юна леді на ім’я Мері Куант і її хлопець Олександр Планкетт Грін, які розробили там плани зі створення бутика в Челсі Bazaar.
В автобіографії Quant by Quant 1966 року ось як дизайнерка описувала район, у якому започаткувала модний бізнес: "Не було й дня, щоб Челсі так чи інакше не згадували в газетах". Челсі й справді раптово перетворився на британський Сан-Франциско й Гринвіч-Віллідж. Преса розповідала про його культурну сцену, бари, молодь та її одяг. Челсі перестав бути маленькою частиною Лондона; він став самобутнім місцем, його назва інтерпретувала спосіб життя й манеру вдягатися та означала набагато більше, ніж просто географічний регіон. Багато хто з локальних модників носив вишукане взуття з еластичними вставками, що дістало назву на честь району — челсі.
Але насправді історія цих черевиків налічує майже 200 років. Спершу їх розробив Дж. Спаркс-Гол, особистий швець королеви Вікторії, у середині ХІХ століття. Він створив те, що назвав "черевиками для вигулювання", з еластичними боковинами з вулканізованої гуми, які давали змогу заощадити час, коли Її Величність вирушала на повсякденні прогулянки.
Трохи понад 100 років тому виробники театрального й модного взуття з Ковент-Гардена Anello & Davide виготовили для чотирьох учасників The Beatles черевики з гумкою на кубинських підборах, які були центральним елементом їхньої ранньої "уніформи". Учасники The Rolling Stones, The Who і The Small Faces незабаром перейняли аналогічний образ. Услід за музичними кумирами модна субкультура того часу вподобала цей тип взуття як ідеальне доповнення до вузьких штанів і шкіряних курток.
У 1970-х черевики челсі дуже несподівано з’явилися в попкультурі — як частина уніформи штурмовиків Дарта Вейдера в трилогії Джорджа Лукаса "Зоряні війни". У кожного солдата була пара. Стиль черевиків не змінився, за винятком того, що їх пофарбували в білий колір до пари уніформі й задля дотримання футуристичної естетики.
Перенесемося на 60 років вперед, і скромна пара челсі як і раніше панує серед черевиків. Завдяки простому дизайну це взуття, по суті, хамелеонське й пасує до найрізноманітнішого вбрання та стилів. Сьогодні черевики челсі зберігають свою рок-н-рольну гостроту, що засвідчує їхня повсюдність у колекціях.