RU UA

Журнал VOGUE

Підписатися
Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтесь, що ознайомились з оновленою політикою конфіденційності і погоджуєтесь на використання файлів cookie.
Погоджуюсь

Геній місця: 5 видатних творів Мирослава Скорика

02 червня 2020

1 червня на 81-му році життя помер Мирослав Скорик — найвідоміший у світі український композитор. Скорик — автор музики до вже культових українських фільмів: «Тіні забутих предків», «Гуси-лебеді летять», «Високий перевал»; автор опери «Мойсей» за поемою Івана Франка, прем’єру якої у Львові підтримав Папа Іоанн II. Твори Скорика грають оркестри від Відня до Нью-Йорка, виконують і попартисти — наприклад, «Намалюй мені ніч» співали в різний час Софія Ротару й Тіна Кароль. Пропонуємо згадати й послухати найвідоміші твори Мирослава Скорика.

Мирослав Скорик (фото — FB-сторінка Національної опери України)
«Гуцульський триптих», музика до фільму «Тіні забутих предків»

«Гуцульський триптих» Мирослав Скорик написав, коли йому було всього 26 років. Незадовго до цього композитор разом з родиною повернувся до рідного Львова із сибірського заслання. У своїх спогадах Мирослав Скорик писав, що Сергій Параджанов спеціально приїздив до Львова знайти композитора для свого фільму, тому що був упевнений — створювати музику для його екранізації повісті Коцюбинського має людина із Західної України. Особливої автентики вдалося домогтися завдяки тому, що триптих Скорика записали для фільму у виконанні народних музикантів з Івано-Франківської області, яких знайшов композитор, об’їздивши кілька сіл.

Опера «Мойсей»

«Мойсей» — опера за однойменною поемою Івана Франка, яку композитор створив 20 років тому. Прем’єра відбулася 2001 року у Львівській опері, а профінансував і підтримав постанову Папа Іоанн Павло II, який прилетів на прем’єру. Сам композитор говорив, що це одна з найсучасніших його опер, написана просто й доступно, і натхнена сьогоднішнім днем. Кілька років опера «Мойсей» йшла на сцені Національної опери в Києві.

«Намалюй мені ніч»

У 1962 році львівський поет Микола Петренко написав поезію «Намалюй мені ніч». Одним з перших її прочитав Мирослав Скорик і незабаром написав музику на слова Петренка. Вважається, що з пісні «Намалюй мені ніч» почалася українська естрада — сьогодні це абсолютний хіт. Чималу роль у цьому відіграло те, що в 1970-ті її заспівала Софія Ротару. Співачка виконала її в мюзиклі «Червона рута» — і після його виходу буквально прокинулася знаменитою, а пісня стала відомою далеко за межами України — у Штатах, Канаді та Європі. Сьогодні її також можна почути у виконанні Тіни Кароль.

«Мелодія» для скрипки з оркестром

Скорик написав цей твір у 1982 році для фільму «Високий перевал», який розповідає про воєнні роки на Галичині. «Мелодія ля-мінор» досі є візитною карткою композитора та одним з найпопулярніших його творів. Водночас це неофіційний гімн України: «Мелодію» часто можна почути у виконанні оркестру в державні дні пам’яті.

Карпатський концерт для оркестру

Музикознавці вважають, що саме «Карпатський концерт» — знаковий твір Скорика, що демонструє його геній і прихильність до традицій авангардної європейської музики. Це концерт для великого симфонічного оркестру, який композитор написав 1972 року. Саме цей твір приніс Мирославу Скорику світову славу.

музыканты ·

Ще в розділі Музика

Популярне