Журнал VOGUE

Підписатися
Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтесь, що ознайомились з оновленою політикою конфіденційності і погоджуєтесь на використання файлів cookie.
Погоджуюсь

Портрет нації: мами-українки на світлинах початку ХХ століття

08 травня 2022

У другу неділю травня в Україні традиційно відзначають день матері. Цей день – гарний привід пригадати, якими були та який вигляд мали українські матері на початку 20 століття. Роздивляємося розкішні світлини з альбому “Україна й Українці” скульптора, етнографа та колекціонера Івана Гончара.

Фото, автор невідомий. ХХ століття. Мати з дитям. Збірка Івана Гончара — альбом “Україна й Українці"

«Україна й Українці» – неймовірна енциклопедія української культури. Іван Гончар присвятив альбому 40 років свого життя. За цей час митець зібрав унікальні раритетні світлини з різних куточків України (місцеві типажі та краєвиди, архітектура і побут, звичаєвість і обрядовість, народні ремесла й художні промисли тощо, що  згодом увійшли до 18 томів альбому. Ось що писав про цей альбом фольклорист Микола Мушинка: "Автор ними хоче розбудити своїх земляків зі сну байдужості, сказати їм: «Дивіться, люди, яке багатство знаходиться навколо вас, а ви цього не помічаєте!» Мені було ясно, що радянська влада цих матеріалів ніколи не видасть не лише тому, що їх автором і упорядником є опальний дисидент, а й тому, що це українські матеріали, а радянська влада <…> усе українське і по сей день вважає націоналістичним". 

Завдяуючи Івану Гончару, сьогодні ми маємо доступ до цих унікальних архівів, які розповідають, як жили та який вигляд мали українці й українки 100 років тому. Зокрема, маємо рідкісне задоволення роздивитися теплі родинні світлини наших предків і найзворушливші з них – це, звісно, портрети українських матерів та їхніх дітей.

Фото, автор невідомий. ХХ століття. Мати з дочкою та дітьми. Збірка Івана Гончара — альбом “Україна й Українці”
1 / 7Фото, автор невідомий. ХХ століття. Мати з дочкою та дітьми. Збірка Івана Гончара — альбом “Україна й Українці”
Фото, автор невідомий. 1908 рік. Народні типи села Віта-Литовська в місцевому народному вбранні початку ХХ століття. Збірка Івана Гончара — альбом “Україна й Українці”
2 / 7Фото, автор невідомий. 1908 рік. Народні типи села Віта-Литовська в місцевому народному вбранні початку ХХ століття. Збірка Івана Гончара — альбом “Україна й Українці”
Фото, автор невідомий. ХХ століття. Мати з дочкою та дітьми. Збірка Івана Гончара — альбом “Україна й Українці”
3 / 7Фото, автор невідомий. ХХ століття. Мати з дочкою та дітьми. Збірка Івана Гончара — альбом “Україна й Українці”
Фото, автор невідомий. 1910 рік. Мати з дочкою та дитям. Усі в місцевому національному вбранні села Пустотівки на Роменщині. Збірка Івана Гончара — альбом “Україна й Українці”
4 / 7Фото, автор невідомий. 1910 рік. Мати з дочкою та дитям. Усі в місцевому національному вбранні села Пустотівки на Роменщині. Збірка Івана Гончара — альбом “Україна й Українці”
Фото, автор невідомий. ХХ століття. Мати з дитям. Збірка Івана Гончара — альбом “Україна й Українці”
5 / 7Фото, автор невідомий. ХХ століття. Мати з дитям. Збірка Івана Гончара — альбом “Україна й Українці”
Фото, автор невідомий. 1915 рік. Родина Сухенків. Марина Сухенко з дітьми. Три хлопчики — Олекса, Іван на передньому плані, Микола на руках. Ліворуч стоїть Раїса, стоїть Настя Максимівна. Жінки в місцевому вбранні з села Березоточа. Збірка Івана Гончара —
6 / 7Фото, автор невідомий. 1915 рік. Родина Сухенків. Марина Сухенко з дітьми. Три хлопчики — Олекса, Іван на передньому плані, Микола на руках. Ліворуч стоїть Раїса, стоїть Настя Максимівна. Жінки в місцевому вбранні з села Березоточа. Збірка Івана Гончара —
Фото, автор невідомий. 1914 рік. Село Копачів, Київська область. Мати з дітьми в місцевому національному вбранні. Збірка Івана Гончара — альбом “Україна й Українці”
7 / 7Фото, автор невідомий. 1914 рік. Село Копачів, Київська область. Мати з дітьми в місцевому національному вбранні. Збірка Івана Гончара — альбом “Україна й Українці”

Матеріал зібрала: Юлія Новосельцева, музей Івана Гончара

Фото: Історико-етнографічний альбом І.Гончара “Україна й Українці

Ще в розділі LIFE

Популярне