Журнал VOGUE

Підписатися
Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтесь, що ознайомились з оновленою політикою конфіденційності і погоджуєтесь на використання файлів cookie.
Погоджуюсь

Дачний сезон: фото киян 100 років тому

04 червня 2022

Продовжуємо публікувати портрети киян сторічної давнини за підтримки Музею Історії міста Києва. Ця добірка присвячена відпочинку киян на дачах. Подекуди сюжети дуже нагадують відомі полотна імпресіоністів. 

Клод Моне. Сніданок. Полотно, олія. 1873

Наприкінці ХІХ — на початку ХХ ст. навколо Києва на дачах відпочивало близько 50 тисяч киян. Це було дуже масове явище: містяни збирали речі, забирали прислугу й вирушали у літні резиденції – дихати свіжим повітрям і жити на природі. Як явище, дачі з'явилися у другій половині ХІХ ст.

Дачі будували там, де була мальовнича природа і зручна транспортна розв'язка. Цікаво, що найрозкішніші дачі мала Києво-Печерська Лавра – у Конча-Заспі. Проте незаймана природа околиць Києва і близкість до центру столиці зумовила популярність й інших дачних поселень. Багато їх було в районі нинішньої Лук'янівки, Сирця, Куренівки, Пріорки тощо. Видатний український художник Олександр Мурашко, чия Студія була розташована на 12 поверсі Хмарочосу Гінзбурга, навіть продав власну квартиру на Малій Житомирській і купив невеликий будинок з садом на Лук'янівці, де побудував майстерню. Він мріяв перетворити вулицю Боггоутівську на мистецьке містечко, київський Монмартр, і пропонував друзям оселитися поруч.

Багато дач було розташовано вздовж трамвайних ліній (Святошин, Пуща-Водиця) та уздовж залізниць: Боярка, Мотовилівка, Ірпінь, Буча, Ворзель, Тетерів, Дарниця. Багатьох киян надихали схили Дніпра в Китаєві, Межигір'ї, Трипіллі тощо.

Деякі зразки дачної архітектури сьогодні є пам'ятками – побачити їх можна в Пущі-Водиці: до прикладу, відома Дача на Юнкерова, 37-А, вибудована з використанням елементів неоренесансу, необароко й неокласицизму. Вважається, що автором проєкту був архітектор Едуард-Фердинанд Брадтман, який разом з Г. Шлейфером став також автором проєкту готелю "Континенталь".

київські дачі початок ХХ ст. фото
1 / 8Ася Сошинська з кузиною Наташею Дмитрєвою
київські дачі початок ХХ ст. фото
2 / 8Святошин. На дачі. 1910-ті рр.
київські дачі початок ХХ ст. фото
3 / 8
київські дачі початок ХХ ст. фото
4 / 8
київські дачі початок ХХ ст. фото
5 / 8На дачі. 1900-ті рр.
київські дачі початок ХХ ст. фото
6 / 8Святошин. 1910-ті рр.
київські дачі початок ХХ ст. фото
7 / 8
київські дачі початок ХХ ст. фото
8 / 8Віра Сошинська з дочкою Асею на дачі. Початок ХХ ст.

Дякуємо за допомогу в створенні матеріалу Ользі Друг  — історикині, письменниці, авторці книг «Вулицями Старого Києва», «Від війта — до мера», «Особняки Києва» (у співавторстві), яка очолює відділ «Київ другої половини 17 ст. — лютий 1917 р.» Музею історії міста Києва.  

Ще в розділі LIFE

Популярне