RU UA

Журнал VOGUE

Підписатися
Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтесь, що ознайомились з оновленою політикою конфіденційності і погоджуєтесь на використання файлів cookie.
Погоджуюсь

Що насправді означає 8 березня

07 березня 2020

"Свято весни, краси та жіночності" – не більше ніж кліше, які напередодні та безпосередньо 8 березня заповнюють соціальні мережі. Нічого спільного з Міжнародним жіночим днем ці поняття не мають. Про те, як з'явився цей день, чим він важливий, як його відзначають в Україні, і що про нього думають Вікторія Бекхем і Ніколь Кідман, розповідає Vogue.ua.
 

Кампейн Thom Browne
Хто така Клара Цеткін

Формально тим, що у нас є Міжнародний жіночий день, ми зобов'язані комуністці Кларі Цеткін. Але почалося все задовго до неї: перші марші жінок, які виступали за рівні з чоловіками умови праці, траплялися ще в середині ХІХ століття і прокотилися від Лондона до Нью-Йорка. Брали участь у них як працівниці фабрик і заводів, так, і, наприклад, повії, про що люблять згадувати противники Міжнародного жіночого дня. Ключовою передумовою сучасного свята став мітинг, який відбувся 1908 року в Нью-Йорку: це був марш соціал-демократок, які вийшли на вулицю, щоб вибороти право голосу, а також скорочення робочого дня – з 16-ти годинного до 10-ти та рівні з чоловіками умови праці. Вже через рік у Штатах з'явився свій національний Міжнародний жіночий день.

Лондон, 1857. Арешт учасниці мітингу суфражисток

Про те, що такий день повинен бути по всьому світу, через рік, на зустрічі соціал-демократів у Копенгагені заговорила Клара Цеткін. Хто вона така? Все просто: німкеня, одна із засновниць комуністичної партії Німеччини, активна жінка і талановитий піарник, яка перетворила власні політичні амбіції в міжнародне свято. Цеткін отримала чудову освіту в приватному коледжі в Лейпцигу, жила в Парижі, була журналістом і вміла переконувати. Вона вважала, що Міжнародний жіночий день потрібен для того, щоб жінки по всьому світу виходили на вулицю, збиралися разом і говорили про те, що їх турбує. Цікаво, що сьогодні, через більш ніж сто років, найпрогресивніші організації і країни повертаються саме до цього змісту 8 березня.
 

Клара Цеткін

Ідея Клари Цеткін швидко отримала свої плоди. Уже 1911 року Міжнародний жіночий день відзначали в багатьох країнах Європи, а 1917 року жінки отримали виборче право в Австралії, Новій Зеландії, Данії та Норвегії.
 

Що думає про 8 березня ООН

За сто років свято серйозно "вразило". Саме з маршу жінок в імперській Росії почалася Лютнева революція, але пізніше цей важливий день непомітно перетворився на "Свято краси і любові". Правильне значення 1975 року цьому дню надала ООН: вона запропонувала всім країнам вибрати будь-який день в році і зробити його Днем боротьби за права жінок. Ним стало 8 березня. Більше того, кожен рік ООН вибирає тему, якій присвячене 8 березня – зазвичай це саме те питання, яке зараз потребує особливо пильної уваги. Так, 2002 року головним питанням була доля афганських жінок, а 2017 року – "Жінки у світі праці, що змінюється".

Тема 2019 року звучить так: "Подумай про рівність, створюй далекоглядно, розробляй нові методи з метою змін". З огляду на те, як стрімко розвиваються технології і інновації, тема актуальна: ООН хоче привернути увагу до інноваційних способів досягнення гендерної рівності, особливо в таких сферах, як системи соціального захисту і доступ до державних послуг.
 

Як відзначають в Україні ...

2005 року в Україні прийняли закон "Про забезпечення рівних прав та можливостей чоловіків та жінок". У ньому чимало важливих тез – наприклад, про те, що під час співбесіди в Україні не можна питати дівчину про плани на заміжжя і про те, чи планує вона найближчим часом стати матір'ю. При цьому трудове право глобально залишається все ще дуже консервативним: в Україні існує список заборонених для жінок професій, серед них, наприклад, машиніст метро. Проте, Україна активно долучається до світової тенденції – цього року "Марш жінок" відбудеться в Києві, Харкові, Херсоні, Львові. Приєднується до святкування і організація UN Woman Ukraine. Цього року вони проведуть акцію HeforSheArtsWeek – своєрідний тиждень мистецтва, який вже не перший рік відбувається в Лондоні, Стокгольмі, Амстердамі, Мадриді. У музеях і галереях Києва також пройдуть зустрічі, мета яких – надихнути суспільство бути відкритішим та уважнішим до горезвісного "жіночого питання" і дізнатися більше про жінок у мистецтві. Наприклад, куратор і мистецтвознавець Олена Живкова, завідувач фондів у музеї Ханенків, прочитає лекцію "Інсайдерки в чоловічому клубі" – про художниць XVII-XIX століть, а оглядач відділу моди Тетяна Соловей в Національному художньому музеї говоритиме про те, що одяг може бути громадянською позицією.

...а як – Вікторія Бекхем

Світовий рух #womansday сьогодні активно підтримують дизайнери, акторки і музиканти: Вікторія Бекхем, Стелла Маккартні, Різ Візерспун, Ніколь Кідман, Жизель Бюндхен. Цього року до Міжнародного жіночого дня онлайн-ритейлер Net-a-porter випустив лімітовану серію футболок з шістьма дизайнерами – серед них вже згадана Вікторія Бекхем, Ізабель Маран, Розі Ассулін і Алекса Чанг. 100 відсотків коштів від продажу спрямують на рахунки організації Womens for woman, яка підтримує жінок, що постраждали у військових діях. "Для мене Міжнародний жіночий день більше про те, що жінки повинні підтримувати жінок. І про те, що ми повинні утворювати майбутнє покоління. Я стикалася з багатьма проблемами, але я намагаюся вчитися у цього досвіду», – каже Вікторія Бекхем.

Про намір вийти на Жіночий марш цього року у своїх соціальних мережах вже написали Ніколь Кідман і Різ Візерспун. Вони обидві називають "боротьбу за права жінок у кіно" своєю головною місією – до слова, їх продюсерська кампанія продюсує в основному фільми, зняті жінками, а окремий напрямок роботи – підтримка на телебаченні і в кіно творів авторів-жінок. Саме так, наприклад, у Кідман і Візерспун виникла ідея екранізувати книгу Ліани Моріарті "Велика маленька брехня", яка в підсумку перетворилася на популярний серіал.

Та ж Ніколь Кідман до теми рівності пропонує ставитися усвідомлено. "Я дала собі обіцянку кожні 18 місяців приймати пропозицію від жінок режисерів і продюсерів. Заявляю про це публічно", – сказала Ніколь Кідман у недавньому інтерв'ю. Амінь.

 

Ще в розділі Lifestyle

Популярне