Журнал VOGUE

Підписатися
Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтесь, що ознайомились з оновленою політикою конфіденційності і погоджуєтесь на використання файлів cookie.
Погоджуюсь

Що насправді означає 8 березня

08 березня 2021

«Свято весни, краси та жіночності» — не більше ніж кліше, які напередодні та безпосередньо 8 березня заповнюють соціальні мережі. Нічого спільного з Міжнародним жіночим днем ці поняття не мають. Про те, як з’явився цей день, чим він важливий, як його відзначають в Україні, і що про нього думають Вікторія Бекхем і Ніколь Кідман, розповідає Vogue.ua.

Кампейн Thom Browne
Хто така Клара Цеткін

Формально тим, що в нас є Міжнародний жіночий день, ми зобов’язані комуністці Кларі Цеткін. Але почалося все задовго до неї: перші марші жінок, які виступали за рівні із чоловіками умови праці, траплялися ще в середині ХІХ століття і прокотилися від Лондона до Нью-Йорка. Брали участь у них як працівниці фабрик і заводів, так, і, наприклад, повії, про що люблять згадувати супротивники Міжнародного жіночого дня. Ключовою передумовою сучасного свята став мітинг, який відбувся 1908 року в Нью-Йорку: це був марш соціал-демократок, які вийшли на вулицю, щоб вибороти право голосу, а також скорочення робочого дня — з 16- до 10-годинного та рівні із чоловіками умови праці. Вже за рік у Штатах з’явився свій національний Міжнародний жіночий день.

Лондон, 1857. Арешт учасниці мітингу суфражисток

Про те, що такий день має бути в усьому світі, за рік, на зустрічі соціал-демократів у Копенгагені заговорила Клара Цеткін. Хто вона така? Все просто: німкеня, одна із засновниць комуністичної партії Німеччини, активна жінка й талановита піарниця, яка перетворила власні політичні амбіції на міжнародне свято. Цеткін здобула чудову освіту в приватному коледжі в Лейпцигу, жила в Парижі, була журналісткою й уміла переконувати. Вона вважала, що Міжнародний жіночий день потрібен для того, щоб жінки в усьому світі виходили на вулицю, збиралися разом і говорили про те, що їх турбує. Цікаво, що сьогодні, більш ніж сто років по тому, найпрогресивніші організації й країни повертаються саме до цього змісту 8 березня.
 

Клара Цеткін

Ідея Клари Цеткін швидко отримала свої плоди. Уже 1911 року Міжнародний жіночий день відзначали в багатьох країнах Європи, а 1917 року жінки дістали виборче право в Австралії, Новій Зеландії, Данії та Норвегії.
 

Що думає про 8 березня ООН

За сто років свято серйозно «вразило». Саме з маршу жінок в імперській Росії почалася Лютнева революція, але пізніше цей важливий день непомітно перетворився на «Свято краси й любові». Правильне значення 1975 року цьому дню надала ООН: вона запропонувала всім країнам вибрати будь-який день у році й зробити його Днем боротьби за права жінок. Ним стало 8 березня. Ба більше, щороку ООН вибирає тему, якій присвячене 8 березня, — зазвичай це саме те питання, яке нині потребує особливо пильної уваги. Зокрема, 2002 року головним питанням була доля афганських жінок, а 2017 року — «Жінки у світі праці, що змінюється».

Тема 2021 року звучить так: «Жіноче лідерство: наближаючись до рівноправного майбутнього у світі в часи пандемії». 

Як відзначають в Україні ...

2005 року в Україні прийняли закон «Про забезпечення рівних прав та можливостей чоловіків і жінок». У ньому чимало важливих тез — наприклад, про те, що під час співбесіди в Україні не можна питати дівчину про плани на заміжжя й про те, чи планує вона найближчим часом стати матір’ю. Водночас трудове право глобально все ще дуже консервативне: в Україні є список заборонених для жінок професій, серед них, наприклад, машиніст метро. Проте Україна активно долучається до світової тенденції — позаторік у великих містах пройшов «Марш жінок», участь у якому також взяла організація UN Woman Ukraine.

...а як — Вікторія Бекхем

Світовий рух #womansday сьогодні активно підтримують дизайнерки, акторки й музикантки: Вікторія Бекхем, Стелла Маккартні, Різ Візерспун, Ніколь Кідман, Жизель Бюндхен. Позаминулого року до Міжнародного жіночого дня онлайн-ритейлер Net-a-porter випустив лімітовану серію футболок із шістьма дизайнерками — серед них уже згадана Вікторія Бекхем, Ізабель Маран, Розі Ассулін і Алекса Чанг. 100 відсотків коштів від продажу спрямували на рахунки організації Womens for woman, яка підтримує жінок, що постраждали у військових діях. «Для мене Міжнародний жіночий день більше про те, що жінки мають підтримувати жінок. І про те, що ми повинні освічувати майбутнє покоління. Я стикалася з багатьма проблемами, але намагаюся вчитися на цьому досвіді», — каже Вікторія Бекхем.

Ніколь Кідман і Різ Візерспун називають «боротьбу за права жінок у кіно» своєю головною місією — до слова, їхня продюсерська кампанія продюсує здебільшого фільми жінок-режисерок, а окремий напрям роботи — підтримка на телебаченні й у кіно творів жінок-авторок. Саме так, наприклад, у Кідман і Візерспун виникла ідея екранізувати книгу Ліани Моріарті «Велика маленька брехня», яка в підсумку перетворилася на популярний серіал.

Та ж Ніколь Кідман до теми рівності пропонує ставитися усвідомлено. «Я дала собі обіцянку що 18 місяців приймати пропозицію від жінок-режисерок і продюсерок. Заявляю про це публічно», — сказала Ніколь Кідман у недавньому інтерв’ю. Амінь.

 

Ще в розділі LIFE

Популярне