RU UA

Журнал VOGUE

Підписатися
Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтесь, що ознайомились з оновленою політикою конфіденційності і погоджуєтесь на використання файлів cookie.
Погоджуюсь

Поговори з нею про секс: Мадонна та її скандальний фотоальбом 1992 року

16 серпня 2021

Мадонна випустила книгу «Секс» в жовтні 1992 року – на кілька десятиліть випередила феномен візуальних альбомів, який сьогодні успішно монетизує Бейонсе. «Секс» зі співачкою був фотографічним продовженням її релізу Erotica. Путівку у вічність цього опусу спочатку ніхто не обіцяв, але спробою поділитися зі світом своїми фантазіями (іноді цілком тривіальними, треба сказати), Мадонна потрапила в нерв західного суспільства. За що сповна отримала і по частині шипів, і на троянди.

У переказі альбом Стівена Мейзела представляє вільне зібрання творів на тему сексу – Маркіз де Сад в сучасних інтер'єрах Нью-Йорка і Маямі. Поверх відвертих фото з чоловіками, їх чоловіками і жінками, Мадонна пише інтимні есе – круглим почерком відмінниці, строго під лінійку. Оповідання написане від імені Діти – вигаданої героїні безіменних готельних номерів, шкільних лавок і шкіряного начиння в секс-клубах. Мадонна з Мейзелем малюють картини бурхливого сексуального життя: натяки на проституцію, насильство і одностатеве кохання обрамлені в рамку модної в 1990-х естетики БСДМ. За натхненням автори звертаються до провокаційних робіт фотографів Гі Бурдена, Роберта Меплторпа і Гельмута Ньютона. Ще у вступній частині Мадонна залишає собі рятівний круг: пише, що все в книзі – вигадка. Правда це чи ні – яка, власне, різниця? Один тільки склад учасників фантазій співачки заворожує: у книзі SEX разом зі співачкою з'являються її на той момент бойфренд, репер Ванілла Айс, супермодель Наомі Кемпбелл, зірка хіп-хопу Біг Дедді Кейн, актори Удо Кір та Ізабелла Росселліні.

Вихід "Сексу" був обставлений майстерно. Мадонна випускає музичний альбом Erotica, однойменне відео авторства Фабьєна Барона і книгу фотографій Мейзела одну за одною. Скандал, що розгортається навколо цього стає найкращою маркетинг-стратегією. Кліп Erotica майже відразу ж заборонили – співачка не розгубилася і випустила його на відеокасетах. Тираж альбому SEX розлетівся моментально – в США за першу добу продали 150 тисяч примірників. Навздогін полетіли гнівні рецензії (арт-критик New York Times, Вікі Голдберг, не залишила від книги каменя на камені) і санкції: продажі «Сексу» були заборонені в Ірландії і Японії. Але пізно: на той час книга вже осіла в руках прихильників співачки. Сьогодні вона вважається одним з найбільш рідкісних фотографічних альбомів в історії.

Свідки і критики досі губляться в свідченнях. Чим був "Секс" з Мадонною? Заради барвистих заголовків альбом в пластиковій обгортці, яка повторює упаковку презервативів, назвали порнографією. Але технічно ніякого сексу в «Сексі» не було – тільки його фотогенічна імітація. З висоти 2020 року фантазії Мадонни здаються майже беззубими. Тут важливий контекст: на початку 1990-х світ гостро переживав епідемію СНІДу і ще не бачив інтернету – еротика і порнографія залишалися погано прихованою таємницею. Не було тоді публічного консенсусу щодо розмов про секс, як не було Періс Гілтон, Кім Кардаш'ян та інших зірок, які капіталізували свої приватні відео. У цьому сенсі Мадонна стала першопрохідцем – свою сексуальність вона продавала публічно і дуже дорого. Зважаючи на стусани, які посипалися на співачку, для суспільства сама ця демонстрація сили виявилася значно більшим подразником, ніж знімки оголеної співачки і її друзів.

Мадонна ·

Ще в розділі Книги

Популярне