VOGUE UA CONFERENCE 2021FASHION & BUSINESS 9/09
RU UA

Журнал VOGUE

Підписатися
Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтесь, що ознайомились з оновленою політикою конфіденційності і погоджуєтесь на використання файлів cookie.
Погоджуюсь

5 головних феміністок в українській культурі

08 березня 2021

«Ми ставили собі за мету впливати на розвиток жіночого духу через літературу. Тому що література була всебічним образом ясних і темних сторін суспільного ладу, його потреб і хиб. Я через літературу прийшла до розуміння жінки в суспільстві — тому й хотіла інших повести за собою», — говорила письменниця Наталія Кобринська. У Міжнародний жіночий день vogue.ua згадує феміністок в українській культурі, які всіляко боролися за права жінок.

Леся Українка

Одна з найвідоміших жінок за всю історію України, активна учасниця національного жіночого руху — Леся Українка відбулася як феміністка. У своїй творчості вона відкинула патріархальний устрій, її цікавили межі й обставини, у яких жінка мала досить сил, щоб постояти за себе як за особистість, їй вдалося позбавити своїх героїнь тавра рабині. Її персонажі сильні, мають свій погляд, власну думку й власне бачення світу.

Наталія Кобринська

Наталія Кобринська була біля джерел українського фемінізму. 1883 року вона представила оповідання «Шумінська» (також «Дух часу»), за рік — повість «Задля кусника хліба». За допомогою цих творів Наталія зізналася, що мета її життя — утілення феміністських ідей через літературу. Вона була ініціатором створення першої української жіночої організації, а також альманаху «Перший вінок», який заклав підвалини жіночих часописів в Україні. Кобринська вела активну громадську діяльність, організовувала збирання підписів за право жінок навчатися в університетах і гімназіях.

Ольга Кобилянська

Модерністська письменниця Ольга Кобилянська — піонерка феміністичного руху на Буковині. 1894 року вона стала однією з ініціаторок створення «Товариства руських жінок». У брошурі «Дещо про ідею жіночого руху», яка описувала цілі створення руху, Кобилянська писала про важке становище жінок середнього класу, активно виступала за рівноправність між чоловіками й жінками, і за право жінок на гідне життя. Свої ідеї вона втілювала безпосередньо у творах. Її героїні — сильні духом, з характером, готові кинути виклик суспільству.

Мілена Рудницька

Суспільно-політична діячка, журналістка, письменниця, вчителька середніх шкіл — Мілена Рудницька очолювала Спілку українок та була ідеологинею жіночого руху Західної України. Вона була активною учасницею Українського жіночого конгресу в Станіславові (1934), Всесвітньої спілки українок, політичної жіночої організації «Дружина Княгині Ольги». Переважна частина діяльності Рудницької присвячена журналістиці. Вона входила до складу редакції тижневика «Наша мета», була редакторкою двотижневика «Жінка» й регулярно писала в пресі на політичні, феміністичні та виховні теми.

Софія Окуневська

Ця українка стала першою жінкою-лікаркою в Австро-Угорській імперії того часу, коли жінки в принципі не могли бути лікарками — їх просто не брали на навчання до університету. Окуневська створила також школу акушерів-гінекологів і відкрила перші на території Західної України курси для сестер милосердя. Софія була талановитою й ерудованою, тож, крім медицини, писала літературні твори й публікувала їх у жіночому виданні «Перший вінок». Ольга Кобилянська про неї висловилася так: «Вона випромінювала світло, за яким я так сумувала».

Ще в розділі Книги

Популярне