Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтесь, що ознайомились з оновленою політикою конфіденційності і погоджуєтесь на використання файлів cookie.
Погоджуюсь

6 художників незалежної України, про яких слід знати кожному

24 серпня 2019

У День Незалежності України vogue.ua розповідає про тих, хто є невід'ємною частиною розвитку і просування нашої країни. У цьому матеріалі згадуємо шість художників, більшість з яких прославилися вже в незалежній Україні і вплинули на те, що про країну знають далеко за її межами.
 

Маша Рева

Jacquemus 'Marseille Je T'aime'
Masha Reva X Nadiia
Masha Reva X Converse ASTHIK

Художниця, ілюстраторка і дизайнерка Маша Рева – одна з найбільш затребуваних фігур української арт-сцени. Вона живе і працює в Києві, часто мандрує і відома далеко за межами рідної країни. Рева випустила не одну капсульну колекцію з брендом Syndicate, працювала з Tamburins і Converse, долучилася до кола співавторів зйомки для книжки відомого французького дизайнера Симона Порта Жакмюса, зробила костюми для лондонської Королівської опери, а зараз співпрацює з Надею Шаповал над керамікою, яка представляє переосмислення української гончарної майстерності, паралельно працює над власними проєктами.

Борис Михайлов

Борис Михайлов, Case History
Борис Михайлов, серія «Парламент»
Борис Михайлов, серія «Солоне озеро»

Борис Михайлов – художник і фотограф світового рівня, який народився і почав свою кар'єру в Харкові, а зараз живе в Берліні. За більше 40 років роботи Борис Михайлов створив кілька десятків фотосерій, випустив 20 фотокнижок і став символом соціальної документальної фотографії, в якій він осмислює існування пострадянської людини. Михайлов – єдиний українець, якого удостоїли аналога Нобелівської премії в царині фотографії, "Гассельблада". 2017 року він представив Україну на Венеційській бієнале, а його роботи перебувають в експозиціях головних музеїв світу – MoMa і Метрополітан-музею в Нью-Йорку, Tate Modern і Музеї Вікторії і Альберта в Лондоні, Російському музеї в Санкт-Петербурзі.

Жанна Кадирова

Жанна Кадирова, 2013
Інсталяція Жанни Кадирової в Маямі

Зірка Жанни Кадирової запалилася 2013 року, коли вона отримала головний приз премії PinchukArtCentre. Тоді художниця звернулася до традиції монументальної мозаїки і створила величезний мурал, що рефлексує на тему сучасної культури; робота досі залишається її візитною карткою. Але почалося все задовго до цього: 2004 року Жанна була серед засновників мистецького угруповання Р.Е.П. (Революційний експериментальний простір), одного з найцікавіших арт-колективів в Україні. За освітою Жанна – архітекторка, тому багато працює зі складними матеріалами – наприклад, робить скульптуру з будівельної плитки. Цьогоріч куратор Венеційської бієнале Ральф Ругоф запросив Жанну взяти участь у спеціальному проєкті Бієнале – єдину художницю з України. У Венеції Жанна показала іронічний перформанс "Маркет": симпатичні фрукти з кахельної плитки, а також банки з варенням, червоною ікрою, ковбасу – все таке знайоме і рідне кожному з нас, що продають на ринках сучасної України. Торік за "Маркет" Жанна отримала приз за найкращий сольний проєкт ярмарку PULSE Miami Beach, який минув у межах Арт-Базель у Маямі. Серед проблем, які хвилюють Жанну, – суспільство, масова культура і, звичайно, порядок денний в Україні. "Я спостерігаю і реагую на те, що відбувається. І не люблю робити роботу на нагальну потребу – вважаю це кон'юнктурою", – каже художниця.

Ілля Чичкан

Ілля Чичкан – один з найцікавіших і найбільш важливих художників української "нової хвилі". В кінці 80-х він був частиною культової арт-групи "Паризька комуна", куди також входили Олександр Гнилицький, Валерія Трубіна, Ілля Ісупов та інші, і чиї експериментальні проєкти і роль в українському мистецтві тільки сьогодні почали досліджувати по-справжньому. Ілля представляв Україну на Венеційській бієнале, брав участь у фестивалі "Маніфеста", а його роботи експонували в нью-йоркському МоМА. У Чичкана художня сім'я: відомим митцем-нонконформістом був його батько Аркадій Чичкан, мистецтвом займаються і його діти, Давид і Саша. Крім цього, Ілля і його дружина, художниця Маша Шубіна, – головна світська пара художників Києва.

Анатолій Криволап

Кінь. Надвечір'я, 2012
Без назви, 2014
Вечірній спектр, 2014

Анатолій Криволап – один з найвідоміших і найдорожчих українських художників. Роботи митця представлені в найкращих музеях світу, за ними полюють найдосвідченіші колекціонери, а його персональні виставки завжди збирають аншлаги. Його полотно "Кінь" стало рекордсменом на денних торгах сучасного мистецтва Phillips. З молотка картина пішла за $186,200, так перевищила минулий рекорд художника більше, ніж на третину. Незважаючи на це, він до цих пір живе і працює в рідній Київській області.
 

Маша Шубіна

Маша Шубіна та Ілля Чичкан

Маша Шубіна – дуже талановита людина. Чи то живопис, архітектура, дизайн інтер'єрів, створення одягу, чи ювелірний бренд ARTeFUCK's, у межах якого Маша створює цілком побутові речі: болти, гайки, леза і цвяхи з дорогоцінних матеріалів, так все це стає прикрасами. Все, що робить Маша, має ефектний, іронічний і часто сексуальний вигляд. За освітою Шубіна – архітекторка, вона закінчила Художню академію і не один рік пропрацювала за фахом. У Києві досі можна знайти будівлі, які проектувала саме вона, а сьогодні її художні виставки відбуваються від Берліна до Києва.

"Є щось, чого ви не вмієте?", – на це запитання у Маші готова відповідь. "Нічого не вмію, – спокійно каже художниця. – Просто є речі, які я відчуваю, речі, які мені подобаються".

украинские художники ·

Ще в розділі Арт

Популярне