На високій ноті: меценатка Тетяна Веревська заснувала фонд, який підтримує молодих музикантів

NAME
21 квітня 2024

Меценатка Тетяна Веревська заснувала фонд, який підтримує молодих музикантів та відкриває нові українські імена на міжнародній академічній сцені.

Раз на місяць у центрі Києва в камерному залі неподалік Майдану Незалежності проходять "відкриті" прослуховування – тут збираються молоді музиканти, про яких незабаром говоритиме світ. У 2022 році в хаб прийшов 11-річний піаніст Савва Золотарьов, чарівний кучерявий хлопець, який захопив команду фундації Vere Music Fund, отримав запрошення зіграти на сцені, а потім за підтримки фонду відвідав цикл майстер-класів в Україні та за кордоном і вже в 2023-му взяв першу премію конкурсу Wolfgang Amadeus Mozart International Competition в Австрії.

Минуло два роки, Савва готується до дебюту на сцені Національної філармонії, де виконає із симфонічним оркестром другий фортепіанний концерт Бетховена. І хоча засновниця фундації Тетяна Веревська каже, що це заслуга 12-річного артиста, який "страшенно багато працює", варто визнати: рухатися вперед значно легше, коли в тебе є доступ до репетиційного залу й інструменту, можливість їздити на конкурси – та й загалом розуміння, що ти не сам.

Тетяна Веревська

Веревська називає Vere Music Fund своєю життєвою місією. Ми спілкуємося зумом – Тетяна зараз у Швейцарії. Разом разом із родиною (чоловік – Андрій Веревський, співвласник агрохолдингу Kernel. – Прим. ред.) вона мешкає на дві країни. Переді мною красива впевнена жінка, мати двох синів та доньки, закохана у свою справу людина. Для Веревської, яка все дитинство та юність провела в музичній школі й могла стати професійною скрипалькою, але вибрала інший шлях, музика – любов і хобі. Вона з усмішкою згадує, як у 14 років потрапила до Київського дитячого симфонічного оркестру, де грала два роки. "Ми виступали у Філармонії та в палаці "Україна", я це обожнювала, адже це особливе відчуття, коли ти – частина чогось великого".

Веревська здобула освіту музикознавиці, проте за професією ніколи не працювала. В середині 1990-х вона прийшла в київський офіс британської агенції Saatchi & Saatchi, де проторувала шлях від акаунт-менеджерки до директорки. Фонд відкрила 2017-го, до того три роки міркувала над ідеєю: "Ми хотіли зробити щось корисне для музикантів і зійшлися на тому, що найголовніше – сприяти розвитку музичного середовища".

Савва Золотарьов

Про роботу Vere Music Fund Веревська говорить як операційна директорка – так глибоко занурена в процес. "Щоб музикант розвивався, йому потрібні постійне навчання й участь у міжнародних конкурсах – саме завдяки їм будують кар’єру: там артистів помічають, пропонують роботу, – розповідає вона. – Але в більшості українців такої можливості немає, бо участь у конкурсах – це дорого. Саме тому ми надаємо гранти". Місія фонду – зробити так, щоб Україна була представлена на світових музичних майданчиках. Яскравий приклад – конкурс молодих піаністів пам’яті Володимира Горовиця, що десять років поспіль проходив у Києві, а в 2022-му за підтримки Всесвітньої федерації міжнародних музичних конкурсів відбувся в Женевській консерваторії. Тоді, зокрема завдяки ініціативі Vere Music Fund, показати себе на міжнародній сцені мали змогу десятки музикантів з України.

, VERE MUSIC FUND (@veremusicfund)

Фундації блискуче вдається запалювати нові зірки. "Часто нам телефонують з оркестрів Львова, Харкова, Одеси та кажуть: хочемо зіграти цей твір, кого із солістів порадите? Для юних музикантів це чудова нагода вийти на велику сцену із симфонічним оркестром".

Одне з таких імен – 30-річний піаніст Дмитро Чоні, який сьогодні є європейською зіркою з десятками концертів на рік від Лондона до Нью-Йорка. У 2022-му він здобув одну з найвизначніших у світі фортепіанних нагород – бронзову медаль на Van Cliburn International Piano Competition у США. Дмитро був одним із перших музикантів, з яким почав співпрацю фонд, надаючи можливість брати участь у конкурсах і майстер-класах та рухатись у кар’єрі вгору.

Дмитро Чоні

Влітку 2022 року Тетяна разом із командою відкрила власний камерний зал у центрі Києва. "Vere Music Hub був одним із перших залів, що почав роботу в українській столиці після вторгнення росіян. Я бачила, з якими натхненними обличчями люди заходили туди. Перший тиждень ми робили концерти щодня, у нас була страшенна черга. Люди сиділи на підлозі прямо поруч із роялем", – згадує Веревська. Друзі в Швейцарії питали: які концерти, у вас же війна? "Я відповідала: так, війна, але люди продовжують жити і їм потрібні якісь емоції, окрім страху та розпачу".

За півтора року в хабі дали 80 концертів, які відвідали понад шість тисяч слухачів. Тетяна ніжно називає цей простір "вуликом". "Вдень, до концертів, кожен куточок зайнятий – там грають на роялі, тут на віолончелі. У нас два роялі, тому розклад розписаний погодинно. Ми дали молодим музикантам, які залишилися в країні, відчути, що є люди, які дбатимуть про них, – забезпечать зал, інструменти, публіку, менторську підтримку старших колег".

Дарина Фещак

Тетяна знає підопічних особисто та стежить за успіхами кожного. З гордістю розповідає про нову зірку – власника оксамитового бас-баритона Влада Буяльського, який з 2019 року отримує грантову підтримку фундації. У 2019-му на одному з музичних конкурсів його помітили та запропонували навчання у знаменитій молодіжний програмі Метрополітен-опера Lindemann Young Artist Development Program. У березні 2022-го Влад, чий рідний Бердянськ досі окупований, вийшов на сцену найвідомішого оперного театру світу та виконав гімн України – плакали і глядачі в залі, і ті, хто дивився онлайн-трансляцію. За рік цей запис було номіновано на "Греммі". "Такий стрибок із Бердянська в Нью-Йорк – неймовірно", – захоплено каже Веревська.

Вона не схильна романтизувати гучні успіхи підопічних: "Все це завдяки важкій праці, вони займаються до десяти годин на день. Наше завдання – підтримувати їх на цьому шляху". До великої війни вона мріяла запровадити альтернативну систему освіти, а сьогодні зосереджується на співпраці із закордонними фондами та музичними академіями, роботі над менторською програмою та розширенні хабу – простір на 120 людей вже не вміщує всіх охочих.

Інтерв’ю для українського Vogue – перше в її житті: Веревська свідомо не шукає публічності. "Я погодилася на цю розмову, бо, можливо, це когось надихне брати ініціативу на себе і бути корисними для суспільства та країни. Я точно знаю: якщо в тебе є можливість ділитися, це треба робити".

Фото: Vic Bakin

Текст: Дарія Слободяник

Популярне на VOGUE