2 квітня — Міжнародний день дитячої книги. Долучаємося добіркою прекрасних творів українських авторів, які треба читати просто тут і зараз: ці книги змалечку вчать стійкості і гартують дух.
Історична трилогія про козаків з ілюстраціями Максима Паленка відзначена Шевченківською премією 2012 року. Перша книга "Джури козака Швайки" з’явилася у 2007-му, за два роки вийшли "Джури-характерники", за ними — "Джури і козацький човен". А з романом "Джури і Кудлатик", дія якого відбувається і в ХХІ ст., серія перетворилася на тетралогію. Зі слів автора, останній роман — про те, чи можна зараз "стати таким хоробрим, як козаки-характерники. Вони такі ж, як і ми. Їм було важко, і нам важко". Завдяки захопливому сюжету — неймовірним пригодам козаків і їхніх чотирилапих помічників — книги читаються одним подихом і заслужено увійшли до сучасної шкільної програми.
Світла книга, написана слідами Майдану від імені дівчинки, чий тато дуже любить свою родину, йде захищати її — і гине, "стає зіркою". Складна тема втілена в простому й водночас метафоричному тексті, що вчить співчувати: з оповіді очевидно, що заподіяна смерть — злочин, який суперечить сутності людини. Але Майданом випробування не закінчуються — починається війна. Головна героїня і її друзі вражають недитячою мудрістю, міркуючи про лихо: "Війна — то не просто написане на піску слово, яке можна стерти прутиком. А потім розгладити пісок, де з часом буде видно лише сліди голубиних лапок". Променисті малюнки до книги створила львівська художниця Оксана Була.
Унікальне видання із серії книжок-білінгв видавництва "Братське", яка популяризує українську дитячу книгу в світі. Під обкладинкою цієї книжки зібрано зворушливі дитячі листи і листівки, адресовані українським військовикам. На кожному аркуші — слова подяки, надії, дитячі мрії про мир, щирі переживання за долю України і віра в перемогу. Все — зі збереженням авторської стилістики й орфографії. Поряд з оригіналами подано адаптовані переклади листів англійською. Упорядковували книжку письменниці Валентина Вздульська та Оксана Лущевська. Проілюстрована вона винятково дитячими малюнками в талановитій* обробці дизайнерки Олени Старанчук.
У містечку Рондо живуть тендітні істоти, і коли в їхні двері стукає війна, хлопчик-лампочка, песик з надувної кульки і пташка-оригамі намагаються згуртувати мешканців і розсіяти темряву. Книжка дуету ілюстраторів, відомого як творча майстерня "Аґрафка", призначена насправді не тільки для дітей, а для кожного, хто відчуває крихкість у жаских обставинах. Вона увійшла до числа переможців Bologna Ragazzi Award 2015 — одного із найпрестижніших конкурсів дитячої книги. У 2019-му за підтримки Українського культурного фонду була анімована Ольгою Гавриловою. А у 2021-му американський журнал Kirkus Reviews вніс цю мальовану притчу до списку найкращих ілюстрованих видань року.
Сильна й по-особливому актуальна сьогодні повість про 9-річну дівчинку, яка, втративши дім через війну у своїй країні, разом з родиною змушена переселитися на чужину. І волею долі цією чужиною стала Україна. Тут дівчинка хвилюється, що не знає мови, переживає, як ітиме до школи, болісно реагує на зауваження однокласника. Це історія про інакшість і турботу, стереотипи і пам'ять, втрати й віднаходження нових світів — і про саме життя. У доробку Надійки Гербіш півтора десятка книжок про пошуки добра і способи бачити його, і ця не виняток. Ілюстрації створила талановита Марія Фоя — це її роботу про Маріуполь бачить весь світ на обкладинці The Guardian Weekly у квітні 2022-го.
Казка відомої української письменниці і громадської діячки, створена у співавторстві з художницею Оленою Рибаковою, — найкращий посібник з патріотичного виховання для дітей і батьків. Написана з великою вірою в перемогу, книга розповідає про невтомних мурашок, які протистоять мурашиним левам — комахам, які не мають жодного відношення до мурах, окрім того, що мріють знищити їх і мають дещо спільне у назві. У 2019-му "Незламні мураші" увійшли до Книги рекордів України: під час флешмобу #плекаємоукраїнськумову за місяць її прочитали 12000 дітей і дорослих Хмельниччини. А в 2021 році книга отримала відзнаку у царині дитячої літератури — премію ім. Лесі Українки.