КУПИТИ КВИТКИ

5 великих романів, які варто прочитати цієї зими

Довгі зимові вечори — ідеальний час, аби перечитати або прочитати вперше великі романи, на які раніше не вистачало часу. У нашій добірці — кілька цікавих новинок від українських видавництв: від роману Майкла Каннінгема до нової книги Любко Дереша, що описує події перших двох років повномасштабної війни.

"Дім на краю світу", Майкл Каннінґем

Реклама.

Американський письменник, лауреат Пулітцерівської премії за роман "Години" (1999) Майкл Каннінгем — автор, до якого неможливо ставитися байдуже. Чуттєві, проникливі, тонкі романи Каннінгема 1980-початку 2000-х років, що часто зображують таке привабливе, тривожне і повне емоційних гойдалок життя його богемних героїв, закохують, адже Каннінгем вміє давати відчуття, що і після драматичних чи навіть трагічних подій завжди є надія.

"Дом на краю світу" (1990) — його найвідоміший текст, за винятком роману "Години". Він охоплює період 60-90х років в Штатах та розповідає про непрості, проте такі яскраві й чуттєві стосунки богемної трійці — друзів дитинства Боббі та Джонтана та їхньої подруги Клер, з якої вони знайомляться в Нью-Йорку. Боббі та Клер закохуються, народжують дитину, а згодом друзі втрьох створюють незвичну сім'ю, переїхавши в невеликий фермерський будинок неподалік Вудстоку. Після прочитання роману у вас, скоріше за все, буде відчуття, що Клер, Боббі і Джонатана — ваші близькі друзі, з якими не хочеться розставатися.

"Лабораторія"

"Молитва за Овена Міні", Джон Ірвінг

Одна з найгучніших перекладених новинок початку року — роман "Молитва за Овена Міні" (1989) Джона Ірвінга, лауреата премії "Оскара" за сценарій для фільму "Правила виноробів" та одного з головних прозаїків нашого часу.

Ірвінг, якого називають ключовим послідовником традиції великого роману Чарльза Діккенса у 20 столітті, у "Молитві за Овена Міні" розповідає захопливу, багатошарову та насичену психологізмом історію життя і дорослішання Оуена Міні від імені його друга Джона Вілрайта, що відбувається на фоні війни у В'єтнамі. Американська політика, роль церкви у житті суспільства, війна, сімейні трагедії та, зрештою, дружба, як здатна багато зрозуміти та вибачити: роман Ірвінга торкається багатьох сфер і, хоча має і велику форму у майже 700 сторінок, захоплює так, що його можна прочитати за кілька вечорів. У 2003 " "Молитві за Овена Міні" була включена у 200 найкращих книг за версією BBC.

"Фабула"

"Мідноголовий Демон", Барбара Кінґсолвер

Роман американської письменниці Барбара Кінґсолвер — варіація на тему "Девіда Копперфілда" Чарльза Дікенса, дія якої перенесена з вікторіанського Лондону на сучасний американський Південь. Головний герой Демон народжується в передгір’ї Аппалачів на півдні Вірджинії, у трейлері, де мешкає його мати-одиначка. Герой, народжений та сформований у злиднях, потрапляє у вир пригод, " де йому ще не раз стане в пригоді бійцівський характер, приправлений шармом вкупі з кмітливістю й прихованими талантами, що проявляться по обидва боки закону".

В 2023 році Барбара Кінґсолвер здобула за "Мідноголового Демона" Пулітцерівську премію та Жіночу премію за літературу 2023 року.

Artbooks

"Епоха невинності", Едіт Вортон

Українською вже вдруге видають найвідоміший роман легендарної Едіт Вортон — американської письменниці, першої жінки, яка отримала Пулітцерівську премію в 1921 році, авторки понад 20 романів і однієї з найвідоміших журналісток, що висвітлювала Першу світову війну.

Власне, славу однієї з найяскравіших жінок свого часу Вортон принесла не тільки її активна громадянська позиція та небажання відповідати тим очікуванням, яке мало суспільство по відношенню до жінок на рубежі століть, але й "Епоха невинності" — роман, що іронічно змальовує американську аристократію часів Золотої Доби, свідком якої була сама Вортон. Історія, події якої розгортаються у 20-роки 19 століття, розповідає про кохання нью-йоркського аристократа Ньюланда Арчера й екстравагантної графині Еллен Оленської, якому не судилося здійснитись. Після прочитання роману варто подивитися екранізацію — фільм Мартіна Скорсезе 1993 року, де роль Арчера і Еллен втілюють відповідно Деніль Дей-Льюїс і Мішель Пффайфер.

"Фабула"

"Погляд медузи. Маленька книга пітьми"

Строго кажучи, новий роман Любко Дереша, що вийшов в кінці минулого року, не підходить під визначення "великий роман", адже його обсяг всього 200 сторінок. Проте він вочевидь є масштабним за своїм задумом: події "Погляду медузи" розгортаються в Києві та Львові восени та взимку 2022 року, а сам роман є спробою відрефлексувати почуття чоловіка в тилу під час повномасштабної війни, і лише за цю сміливу письменницьку інтенцію заслуговує на уважне читання.

В основі роману "Погляд медузи" — стосунки давніх друзів, що по-різному переживають психологічну травму, яку отримав на війні їхній шкільний товариш. Колишній львів’янин Лесь — викладач-літературознавець, що вже багато років живе у Києві. Його близький товариш Славко, з яким Лесь товаришує ще зі шкільних часів, мобілізувався, але отримав поранення під Ізюмом і повернувся на реабілітацію до Львова. Лесик, натомість, від початку війни залишається у тилу в Києві, принагідно волонтерить й продовжує викладацьку роботу. Провідуючи пораненого товариша у Львові, він розуміє, що Славко дуже змінився внаслідок війни. Хоч Славко відкрито й не осуджує Леся за те, що Лесь не воює, той відчуває, що давня дружба вже неможлива.

"Видавництво Анетти Антоненко"

Не слідуй за модою — відчувай її

Підписатися

Ще в розділі

Популярне на VOGUE

Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтесь з тим, що ознайомилися з оновленою політикою конфіденційності, та погоджуєтесь на використання файлів cookie.