5 книжок для вивчення української мови

Мовознавець Олександр Пономарів присвятив своє життя тому, щоб навчати людей говорити грамотною українською мовою. Доктор філологічних наук, популяризатор українського правопису та професор кафедри мови та стилістики Інституту журналістики КНУ імені Тараса Шевченка став автором понад 250 праць, присвячених українській мові. Своєю працею він прагнув відродити мову, яка панувала до нещадної русифікації. Протягом років він вів блог на "BBC Україна", де відповідав на запитання читачів і розповідав про різні аспекти українського правопису. В одному зі своїх дописів він порадив 5 книжок для вивчення української мови, про які ми й розповідаємо в цьому матеріалі.

"Сучасна українська мова", видавництво "Либідь"

У цьому підручнику увага спрямована на вивчення фонетики, вимови, лексикології, фразеології, словотвору, морфології сучасної української літературної мови тощо. Також у книзі є розділи, які розповідають про проблеми формування одиниць зв’язного мовлення та основи пунктуації.

"Українське слово для всіх і для кожного", Олександр Пономарів, видавництво "Либідь"

У своєму виданні "Українське слово для всіх і для кожного" Олександр Пономарів розповідає про традиційні й нові явища в українській літературній мові, дає поради щодо вибору найкращих варіантів висловлення думки в галузі лексики, вимови, наголосу, морфології, синтаксису, стилістики, фразеології. В розділі "Роздуми й коментарі" автор розповідає про різні етапи становлення української мови як державної та функціонування її в незалежній Україні.

"Як ми говоримо", Борис Антоненко-Давидович

Книжка Бориса Антоненка-Давидовича присвячена чистоті української мови. Автор навчає, як запобігти помилковому слововживанню, уникнути невластивих українській мовній традиції зворотів і висловів. Також у своїй праці пан Антоненко-Давидович міркує про мовну спадщину українського народу та шукає найкращі мовні еквіваленти.

"Історія української літературної мови", Іван Огієнко

У своїй книжці Іван Огієнко демонструє тернистий шлях, який пройшла українська мова в умовах століть заборон, утисків та обмежень. Автор дослідив феномен незнищенності мови як "душі нації", "найціннішого скарбу" народу. Водночас переконливо засвідчує, яких негативних наслідків завдали процесові творення літературної мови репресії цензурних відомств царської Росії та політика партійно-більшовицького терору проти українського відродження у 20-30-х роках XX століття.

"Людолови", Зінаїда Тулуб

"Людолови" — історичний роман у 2-х томах, у якому Зінаїда Тулуб описує важкий стан поневоленого народу в період кінця XVI — початку XVII століття. "Коли я на першому курсі університету запитав у бібліотеці, що можна почитати, аби добре вивчити українську мову, одна старша пані порадила мені читати історичні романи „Людолови" Зінаїди Тулуб. Тож і я раджу читати її романи", — писав пан Пономарів у своєму блозі на "BBC Україна".

Також читайте текст vogue.ua про 5 книжок з історії України, які має прочитати кожен.

Не следуй за модой — ощущай её

Подписаться

Еще в разделе

Популярное на VOGUE

Продолжая просмотр сайта, вы соглашаетесь с тем, что ознакомились с обновленной политикой конфиденциальности и соглашаетесь на использование файлов cookie.