10 травня в Києві відбудеться прем'єра опери GAIA-24 композиторів Романа Григоріва та Іллі Разумейка. Вона присвячена темі підриву Каховської дамби — одному з найбільших екологічних злочинів російської армії. Відеоматеріали, які будуть показані у виставі, створено в жовтні 2023 року на південному та східному узбережжі острова Хортиця.
Назва опери GAIA-24 апелює до Гайї — так у давньогрецькій міфології називали богиню Землі, — а також до гіпотези Гайї, запропонованої вченими в 1980-х роках, згідно з якою Земля як планета є живим саморегульованим організмом. Ось як описують ідею створення опери її творці, українські композитори Роман Григорів та Ілля Разумейко:
"У жовтні 2022 року в Парижі помер філософ та антрополог, активний популяризатор теорії "Гайї" Бруно Латур. Його останній опублікований текст присвячений війні Росії проти України. Цю війну він порівнює з війною людства проти природи та нашої планети, згадуючи "Царя Едіпа" Софокла та говорячи про "Europe in interregnum" — Європу в часи Міжцарів'я. 6 червня 2023 року російська армія підірвала дамбу Каховського водосховища, вчинивши черговий воєнний злочин та акт екоциду. Через тиждень 18 мільярдів кубічних метрів води витекли в Чорне море. Каховське море, а разом з ним і пейзажі опери Чорнобильдорф, припинили існування (тут йдеться про попередню оперу колективу — Chornobyldorf, що 2021 року увійшла до шістки найкращих опер у світі за версією Music Theatre Now). — Прим. ред.).
Після пересихання Аральського озера, та катастрофи на Чорнобильській АЕС, підрив Каховської дамби став одним із найбільш помітних екологічних злочинів, що вчинили російські колонізаторські режими, додають автори опери. Разом з тим, як і регенерація Чорнобильського лісу, 2000 квадратних кілометрів Дніпровського ґрунту, звільнені від сімдесятирічного полону штучної водойми, поступово повертаються до свого природного стану. Що можна побачити зараз з високих дніпровських круч правого берега, спостерігаючи одночасно театр війни, що палає, та регенерацію козацької амазонії? Повільну перемогу природи, швидку поразку людини.
Вистава створена лабораторією сучасної опери OperaArte у колаборації з Національною спілкою композиторів України та Національним заповідником "Хортиця". Прем'єра "GAIA-24. OperadelMondo" відбудеться 10 травня в Жовтневому палаці. Продюсери постановки — Ольга Дятел та Володимир Бурковець (protoprodukciia).