Зібрали в одному гіді найцікавіші театральні прем'єри в Києві у грудні 2024: "Прометей закутий" в Театрі Франка, балет "Копеллія" в Національній опері, "Вертеп" на вірші Сергія Жадана та не тільки.
"Прометей закутий"
1 грудня, Національний академічний драматичний театр ім. Івана Франка
Виставу за мотивами давньогрецької трагедії Есхіла "Прометей закутий" у Києві ставить ЙокубасБразіс, молодий литовський режисер, учень видатних митців ЕймунтасаНякрошуса та ОскарасаКоршуноваса, вистави якого відзначені на численних міжнародних фестивалях. Міф про Прометея, який подарував людям вогонь, та ціну, яку доведеться платити за володіння унікальним даром, Бразіс представляє у формі експериментального театру. Режисер зазначає, що "досліджувати світ через театр тут, в Україні, — це особливий досвід, наче іспит на майстерність".
У головних ролях — Марина Кошкіна, Марія Рудинська, Сергій Калантай, Наталія Корпан, Іван Білаш та інші.
"Копелія"
3 грудня, Національна опера
У грудні чарівний та святковий балет "Копелія" на сцені Національної опери представлять студенти Київського державного фахового хореографічного коледжу під орудою відомої балерини, народної артистки України Катерини Кухар.
Балет "Коппелія", поставлений за новелою Ернеста Амадея Гофмана "Пісочна людина" на музику французького композитора ЛеоДеліба, був уперше показаний у 1870 році на сцені Гранд-Опера і відтоді йде в багатьох головних театрах світу. Головний герой — легковажний Франц, закоханий у селянку Сванільду, але водночас він задивляється й на інших дівчат… Одного дня йому затьмарює розум неймовірної краси незнайомка Коппелія, яку він бачив лише у вікні. За іронією долі, Коппелія виявляється механічною лялькою, яку створив винахідливий майстер Коппеліус...
Балет створив український балетмейстер Анатолій Шекера, за редакцією заслуженого артиста України Ярослава Ткачука.
"Шафранова троянда"
13, 14 грудня, Національна оперета
Музична вистава "Шафранова троянда" перенесе глядачів в Іспанію, на землі Кастилья-Ла-Манча та познайомить з її колоритними мешканцями та їхніми пригодами. В основі постановки на музику іспанського композитора ХасінтоГеррера — кілька класичних творів, зокрема "Собака на сіні" Лопе де Вега та "Дон Кіхот" Мігеля де Сервантеса.
"Величне століття. Веселе"
15 грудня, театр "Золоті ворота"
Події вистави відбуваються після перемоги України — у селі Веселе, де життя щасливе й передбачуване. Аж одного дня, розповідають у театрі, стається страшне: голова селища Толік робить сенсаційну заяву, яка перевертає життя Веселого з ніг на голову, та зізнається, що він гей. І здавалось б, яке діло щасливому суспільству до особистого життя ближнього? Але камінгаутТоліка стає ніби магічним дзеркалом, в якому одна за одною зникатимуть ілюзії.
"Величне століття. Веселе" — гостра й дотепна вистава режисера Олексія Гладушевського на основі п'єси драматурга Сергія Кулибишева.
"Вертеп Схід"
25-27 грудня, Культурний кластер "Краків"
З 25 по 27 грудня у Києві відбудеться мініфестиваль "Вертеп Схід", який представить у столиці дві вистави, створені Харківським театром ляльок. Так, перша вистава "Вертпе. Музичний перформанс" складається з автентичних народних колядок Слобожанщини та уривків з Біблії, та колядки УПА на мотив "Нова радість стала". "Завдяки таким давнім текстам вертеп стає більше схожим на ритуал, у якому зібрана наша лють і надія, бо ми знаємо, що світло неодмінно переможе", — зазначає режисерка Оксана Дмітрієва.
Друга вистава, "Вертеп. Війна. Вірші", створена за поезією Сергія Жадана та визначається авторами як "божевільне балансування понад зимою". "Вертеп — це ж не лише про радість. Це про радість, яка виростає з тривоги, очікування, розпачу — це ж ціла містерія. І там все має завершуватися світлом і у прямому, і у метафоричному сенсі", — говорить Сергій Жадан.
"Оргія"
28, 29 грудня, Малий драматичний театр
Вистава "Оргія" об'єднала одразу три п'єси Лесі Українки — "Йоганна, жінка Хусова", "Одержима" та "Оргія". Ставить незвичну виставу режисер Дмитро Весельський, а задіяні у ній всі актори Малого театру. Також у виставі беруть участь студенти Національної Академії образотворчого мистецтва та архітектури, які також працювали над її простором, а також хор і студенти Школи Малого театру.
"МинаМазайло"
27 і 30 грудня, Національний академічний драматичний театр імені Лесі Українки
Найвідомішу комедію Миколи Куліша поставив на сцені Театру імені Лесі Українки режисер Віталій Гавура. Родинно-побутову історію про харківського службовця МинаМазайло, який вирішив змінити своє прізвище, у якому вбачав причину своїх службових поразок, на престижніше, російське Мазєнін, у театрі вирішують як актуальне філософське висловлення про травму меншовартості, повторюваність української історії та пошук одвічних відповідей на питання: хто ми.
У головних ролях: В'ячеслав Ніколенко, Олена Нещерет, Софія Гущик, Дарина Степанкова та інші.