Happy Plastic: вичерпний гайд із сортування паковань від косметики. Збережіть та користуйтеся

За даними Zero Waste Week, щорічно в світі виробляється понад 120 мільярдів одиниць косметичного паковання, і лише 9% з них йдуть на вторинне перероблення.

Зубна щітка, гель для душу, дріт від iPhone, корсет з екошкіри, стаканчик для кави to go, навушники, блиск для губ — все це пластик. Він полегшує нам життя. Ба більше, ми навряд чи уявляємо побут без нього. Чи уявляємо ми ціну, яку людство платить за щоденне використання пластику?

Його історія почалася 30 млн років тому, коли зсуви земної кори та решта глобальних природних процесів створили нафту — речовину, з якої він складається на 99%. Починаючи з 40-х років минулого сторіччя пластик, який був просто побічною речовиною нафтоперероблення, раптом став всюдисущим. Він перетворився на мільйони мільйонів корисних і не дуже речей, створюючи ілюзію достатку. Невдовзі виявилося: попри всі свої корисні властивості, він неймовірно шкідливий для довкілля.

Дешевий та дуже поширений, пластик виробляється в кількості понад 300 мільйонів тонн на рік (за оцінками Міжнародної спілки охорони природи). З них щонайменше 8 мільйонів потрапляють у воду як відходи.

Довкілля

Пластик забруднює природу та світовий океан — цю фразу ми чули сотні разів. Проте як саме це відбувається?

Протягом останніх 15 років сталися дійсно страшні зміни в довкіллі. Мова не лише про далекі пляжі Гоа, забруднені мотлохом, але й про русла карпатських річок, всіяних пластиковим сміттям. Подібно до того, як одна піщинка — це майже ніщо, а багато піщинок — це кілометрові пляжі, один пластиковий пакет — це, здається, дрібниця. Проте багато сміття — це катастрофа.

В 1997 році океанолог Чарльз Мур пропливав Північно-Тихоокеанську систему течій та виявив величезне скупчення сміття на поверхні океану. Цю ділянку згодом назвали Східним сміттєвим континентом. Чи не надто драматично? Ні. За найскромнішими оцінками, його площа більша за площу України — 700 тисяч квадратних кілометрів. За деякими даними, вона може сягати півтора мільйони квадратних кілометрів.

Тварини

Окрім того, що пластик фізично забруднює води світового океану, він ще й згубний для тварин. Багато з них сприймають його за текстурою і кольором як їжу: планктон, креветки або медуз, — і ковтають його. Часто тварини плутаються в пластиковому смітті, що призводить до травмування або загибелі.

Люди

Навіть люди, які сповідують цинічну філософію World is dying, Greta is crying, мають усвідомлювати, що пластик небезпечний і для них. Залишимо той факт, що мальовничі океанські узбережжя, де виходять такі чудові фото для соцмереж, в найближчому майбутньому можуть перетворитися на звалища. Крім того, зміни клімату ставлять під загрозу не лише пляжний сезон.

"Парникові гази утворюються на всіх етапах життєвого циклу пластику, від виробництва до утилізації, — каже Анастасія Мартиненко, голова ГО Zero Waste Society. — Чим більше пластику ми виробляємо, тим більше нам потрібно викопного палива, і тим більше ми посилюємо зміну клімату. Що більше пластику ми використовуємо, то більше пластикових відходів утворюється, і тим більше ми посилюємо зміну клімату".

Правила

В поводженні з пластиком є три головних правила: свідоме споживання, сортування та належна утилізація.

Відповідальне використання — це не просто "купувати менше". Стандартна модель свідомого споживання називається 3R та передбачає:

Але існує й більш відповідальна модель 6R — до такої прагне і відповідно до якої трансформує свою бізнес-модель, наприклад, Група L’Oréal.

Але почнімо з головного, перероблення (Recycle).

Сортування та перероблення

Сортування — один з головних засобів збереження сировини. Після правильного сортування паковання надсилається до сортувальних центрів, де воно може перероблятись та повторно використовуватися. Завдяки правильному сортуванню косметичного паковання можна уникнути викидів 1,6 мільйона тон CO2, що еквівалентно викидам 780 000 автомобілів, та зекономити 25 мільярдів літрів води.

Втім, сортування може здатися важкою справою. Саме тому компанія L’Oréal Україна запустила ініціативу "Сортуй красу". Вона допоможе сформувати базові звички із сортування паковань з пластику, скла, паперу, алюмінію, інших матеріалів та надає інформацію про те, як маркуються косметичні паковання, на прикладі продуктів L’Oréal Україна.

Отже, почати треба з найпростішого, маркування на пакованні.

Зберігайте, щоб не загубити

Що означають піктограми на пакованні? Спочатку буде треба підглядати до шпаргалки. З часом все запам'ятовується.

ЩО І КУДИ


Пластикові флакони

Як сортувати

Пластикові тюбики

Як сортувати

Помістіть у контейнер для побутових відходів.

Скляні флакони

Як сортувати

Алюмінієві аерозолі та тюбики фарби для професійного використання

Як сортувати

Важливо. Перед сортуванням аерозолів не порушуйте цілісності балону. Не проколюйте та не розкривайте балон навіть після повного використання.

Набори для домашнього фарбування волосся

Як сортувати

Компоненти набору, що не підлягають утилізації, — одноразові поліетиленові рукавички, пакетик з бальзамом-кондиціонером, композитний тюбик з фарбою, пляшка з молочком-проявником. Помістіть їх у контейнер для побутових відходів.

Картонні коробки та паперові інструкції треба покласти в контейнер для паперу.

Засоби для макіяжу

Як сортувати

Помістіть засоби для макіяжу у контейнер для побутових відходів.

Тканинні маски та серветки для зняття макіяжу

Як сортувати

Це паковання, що не підлягають сортуванню, тому варто помістити його у контейнер для побутових відходів.

Важливо: не можна утилізувати в каналізацію та водойми.

Чи знаєтеся ви на сортуванні?

Редакція українського Vogue приймає розповіді про те, яких помилок в поводженні з пакованнями косметики ви припускалися (у форматі коротких сповідей, в директ інстаграму @vogue_ukraine). Каяття вітається.

Радимо також пройти тест про те, чи знаєтеся ви на сортуванні, в наших сториз. Якщо не встигнете зробити це просто зараз, ми залишимо його в збережених. Так, ми справді вважаємо, що сортувати сміття — це важливо. Так, планету, окрім нас, ніхто не збереже.

Цей гайд створений на основі продуктів L’Oréal Україна. Формат стикірування може відрізнятись у виробників. Щодо пунктів прийому вторсировини звертайтесь до опублікованих пунктів в вашому регіоні.

Популярне на VOGUE