Чому варто подивитися документальний фільм "Іван і Марта"

2 листопада в український прокат виходить фільм "Іван і Марта" одного з найвідоміших українських документалістів Сергія Буковського. Стрічка розповідає про стосунки літературознавця, шістдесятника Івана Дзюби та його дружини Марти, а також про те, чим жили українські шістдесятники та як розвивалося коло інтелектуалів, які все життя присвятили відродженню української культури.

Іван та Марта Дзюба

Іван Дзюба — український літературознавець, публіцист, активний учасник руху за незалежність України та дисидент. Народився та виріс на Донеччині, а після закінчення аспірантури у Києві в Інституті літератури імені Т. Шевченка став учасником кола інтелектуалів, куди входили Алла Горська, Василь Симоненко, Ліна Костенко, Іван Драч та інші шістдесятники. Саме Іван Дзюба був одним з ініціаторів знаменитої акції протесту проти масових арештів українських інтелектуалів на прем’єрі "Тіней забутих предків" Сергія Параджанова разом із Василем Стусом та В’ячеславом Чорноволом.

"Іван та Марта"

Стрічка Сергія Буковського проливає світло на те, як формувалося коло талановитих однодумців, чим жили українські шістдесятники між Києвом та Львовом і як вони обрали шлях опору режиму, за який багатьом довелось заплатити дорогу ціну.

"Нам пощастило — майже весь час роботи над фільмом (2018—2022рр.) наш герой був з нами. У липні 2021 року ми встигли зняти його ювілей — 90-річчя. Нині відеоплівка випромінює додаткові сенси — і життя Івана Михайловича, і нашого ставлення до матеріалу", — говорить Сергій Буковський.

"Іван та Марта"

Також у центрі фільму — стосунки Івана Дзюби з його дружиною Мартою, яка завжди підтримувала чоловіка, допомагала йому пережити репресії та не втратити віру, продовжуючи боротися за українську культуру.

Іван Дзюба помер 22 лютого 2022 року, за 2 дні до повномасштабного вторгненняросії в Україну. Його рідна Миколаївка на Донеччині тимчасово окупована росіянами.

Стрічка "Іван і Марта" виходить в український прокат 2 листопада.

Популярне на VOGUE