Я не купувала одяг цілий рік і ось чого я навчилася
Чи можливо прожити рік без придбання нового одягу? Редакторка Vogue Емілі Зак вирішила провести цей експеримент й дати шанс речам, які не один рік зберігалися в її гардеробі. Її досвід став справжнім уроком усвідомленого споживання та свіжим поглядом на моду.
Після майже двадцяти років роботи в модній індустрії, більшість із яких я провела у Vogue, я завжди вірила в те, що одяг має магічну здатність змінювати нас. Але останніми роками я все більше усвідомлювала величезний вплив модної індустрії на планету й відчувала справжній сором за те, як багато я раніше купувала.
Саме тому я вирішила провести рік без жодних нових покупок одягу чи аксесуарів, натомість зосередившись на ремонті та переробленні того, що вже маю. Чи можна, наприклад, відновити комбінезон Stella McCartney із діркою від молі? Або чорні чоботи Jimmy Choo із порваною підкладкою, які вже багато років припадають пилом у шафі? Чи можна підігнати під мене один із костюмів мого покійного батька і навіть додати на нього власну монограму? Раніше я вже мала досвід із перешиванням одягу — це була порада стилістки Елізабет Салтцман, ще коли вона була фешн-директоркою Vanity Fair. Але цього разу я знала, що йдеться про новий рівень відданості.
Ремонт як ключ до усвідомленого споживання
Ремонт — це основа розумного ставлення до одягу, особливо коли йдеться про люксові речі. Навіть якщо вони створені на все життя, із часом і найякісніше пошиття потребує догляду. Традиційно бренди класу люкс, як Hermès, Chanel, Burberry чи Mulberry, пропонували послуги ремонту як частину довгострокових відносин зі своїми клієнтами. Останнім часом Net-a-Porter співпрацює з платформою The Seam, а Selfridges об’єдналися з Sojo, щоб запропонувати послуги ремонту й перероблення одягу з доставкою додому.
І це стосується не лише люксових брендів. Компанії спортивного одягу, такі як Patagonia та The North Face, мають власні сервіси ремонту, а бренд Veja навіть пропонує лагодити взуття інших марок у своїх магазинах, зокрема в Лондоні. Це не лише правильний крок із погляду сталого розвитку, а й спосіб побудувати довіру. "Коли клієнти відчувають, що можуть відремонтувати свій одяг через бренд, це зміцнює лояльність і довіру", — каже Хасна Курда, співзасновниця платформи Save Your Wardrobe, яка з’єднує глобальну мережу перевірених сервісів ремонту для таких брендів, як Loro Piana та Maje.
Перші кроки
На початку мого виклику ідея відновлення та ремонту гардероба здавалася чимось зовсім новим. Я навіть не була впевнена, чи зможу пришити ґудзик або підшити край. Хоча, згодом я навчилася робити і те, й інше. Для багатьох із нас ці навички просто не передавалися від покоління до покоління. Купити нове здається простішим.
Перший аудит гардероба виявив понад 20 речей, які я або забула, або вони мені не підходили, або потребували ремонту. Серед них були чотири пари штанів із розірваними краями (загальна вартість ремонту та чищення — £58) і бежева сукня Joseph із двома відірваними ґудзиками (£20, включно з чищенням). Також знайшлися десятки речей із маленькими дірочками від молі, які мій кравець зашив по £10 за кожну.
Я також відправила чотири пари взуття у Classic Shoe Repair, компанію з 60-річною історією. Наприклад, балетки Chanel, які почистили й перефарбували (£80), замшеві чоботи Chanel, яким потрібне чищення та новий сатиновий носок (£120), і ботильйони Aeyde, які потребували нових підборів (£30). Щодо улюблених чобіт Jimmy Choo, то ремонт підкладки через сервіс бренду коштував £240. Це дорого через складність пошкодження, але з огляду на початкову вартість у £1,300 і 10 років носіння, я вважала це розумною інвестицією.
Перешивання і перероблення
Я також вирішила скористатися послугами кравця для перешивання твідового тренча Stella McCartney, який придбала вісім років тому, але він виявився надто довгим (£60). Ще одним завданням стали костюми мого покійного батька від Richard James. Раніше я зберігала їх як пам’ять і лише іноді накидала піджак на плечі. Але тепер вирішила перешити штани, які були на кілька розмірів більшими, щоб носити весь костюм. Мій кравець у місцевій хімчистці перешив штани за £60. У результаті я отримала новий вигляд і дорогоцінний спогад.
Погляд у майбутнє
Подовжувати життя одягу, який уже є в гардеробі, потребує більше фантазії, ніж купівля нових речей. Моя колега Тіффані Дарке, яка обмежила себе лише п’ятьма новими покупками одягу на рік, теж знаходить задоволення в ремонті гардероба. "Бути більш свідомою в тому, що купуєш і як доглядаєш за одягом, може бути дуже творчим процесом", — каже вона.
Я думала, що рік без покупок буде складним. Але це, навпаки, спростило мій вибір і життя. Тепер, коли рік завершується, я замислююся: як я знову почну купувати щось нове? Я впевнена, що тепер ретельніше вивчатиму політику брендів щодо ремонту й періодично перевірятиму свій гардероб. Але тепер я точно знаю: повернути улюблену річ до життя може бути не менш захопливо, ніж придбати нову.
За матеріалом vogue.co.uk