До Vogue UA Conference 2023 залишилося
SOLD OUT

Ми з України: що треба знати про співачку Квітку Цісик

4 квітня – річниця від дня народження талановитої співачки Квітки Цісик. Відома всьому світові українка мала рідкісний тембр голосу – колоратурне сопрано, співпрацювала із Вітні Г’юстон і Майклом Джексоном, почувалася невимушено, співаючи блюз, оперні партії чи коротенькі джинґли. В Америці її голос лунав у кожному домі. Свій шалений успіх і непересічний талант Цісик використовувала задля популяризації української культури у світі. VogueUA розповідає найцікавіші факти з життя української діви.

У домі Квітки Цісик на Мангеттені було правило – розмовляти з родичами тільки українською. Майбутня співачка народилася в 1953 році в Нью-Йорку, в галицькій родині, що наприкінці Другої світової війни разом з тисячами інших біженців втікала від окупації та радянської влади. За знання рідної мови й культури, свою легку самоідентифікацію як українки, дівчина завжди дякувала батькам. Вони зробили для своїх дітей дві важливі речі – інтегрували її з сестрою Марією в американську культуру та виховали з шаною до українських традицій і навчили гарній українській мові, перебуваючи на іншій половині земної кулі.

Реклама
Квітка Цісик у юності

Маленька Квітка була пластункою ("Пласт" – національна скаутська організація України, створена в 1911 році. Її осередки є в усьому світі. – Прим. ред.) – їздила в табори в гори, де знайомилася з культурою України. В еміграції було важко, але правило відкладати гроші на літні збори пластунів, куди мали поїхати доньки, – для Цісиків було святе. А поки канікули не почалися, сестри в будні навчалися у звичайній школі у Квінсі, щосуботи прямували до класів українознавства, і кожного дня багато музиціювали. З доньками займався батько – Володимир Цісик, відомий скрипаль з Коломиї, а мати Іванка дбала про те, щоб атмосфера в домі сприяла навчанню та любові до мистецтва. Завдяки старанній праці Марія стала відомою піаністкою, потім керувала консерваторією в Сан-Франциско та проводила майстер-класи в Карнегі-холі, а Квітка зробила приголомшливу співочу кар’єру і стала найдорожчою співачкою джинґлів – пісень, що звучать у рекламі.

Під час навчання у музичній школі у Нью-Йорку

Квітці Цісик не відразу вдалося зрозуміти, що саме вона має співати – вона опанувала гру на скрипці, сценічне мистецтво в балетній школі, а паралельно співала в хорі, разом і Майклом Джексоном. У 17 років Квітка завершує навчання в HighSchoolofMusicandArts у Нью-Йорку і вступає до BinghamtonUniversity, де студіює скрипку і спів, а після коледжу продовжує навчання в NationalConservatoryofMusicofAmerica в Нью-Йорку. Їй легко підкоряються всі музичні стилі, і вже за рік, у 1970 році вона отримує стипендію для навчання вокалу в TheMannesCollegeofMusic у бельгійському Генті, де згодом обирає оперний спів основним предметом.

Знайти себе в музиці Цісик допомогли виступи в клубах Нью-Йорка – там вона експериментувала, виконуючи то джаз, то поп або навіть рок. Її талант на сцені помітили і співпраця Квітки Цісик з найвидатнішими людьми американської музичної індустрії почалася миттєво – були пісні з Квінсі Джонсом, Робертом Флеком, БіБі Кінгом, Карлі Саймон.

Я всім говорила, що українська музика дуже гарна, мелодійна і що народ такий співучий

З цим своїм новим захопленням у середині 1970Цісик підкорила світ джинґлів і здобула омріяну американську славу. Вона записувала рекламну рок-пісню для Pepsi вранці, баладу для McDonalds в обідній час, гімн армії США вдень і 60-секундну оперу для AT&T вночі. Ця тендітна дівчина була невтомною, але завжди уважною до деталей і приємною та милою до людей. Завдяки таланту, працездатності та людяності вона стала однією з найуспішніших виконавиць пісень кампейнів. ДжинглHaveyoudriven a Fordlately, що співачка записала для FordMotorCompany, прослухали понад 22 мільярди разів. Такої популярності до цього не сягав ніхто! Не дивно, що до кінця життя Квітка Цісик була єдиним офіційним голосом компанії і мала право співпрацювати з іншими автомобільними гігантами коли їй тільки заманеться.

Роман з кіно в Цісик був коротким, але яскравим: вона виконала саундтрек YouLightUpMyLife для однойменного фільму Джозефа Брукса, який згодом переспівали майже всі американські виконавці, зокрема й Вітні Г’юстон. Але справою життя для Квітки стали записи українських пісень:

"Я всім говорила, що українська музика дуже гарна, мелодійна і що народ такий співучий. А мені відповідали: якщо так, то заграй мені щось, заспівай мені щось… То є сумно, але ми не мали жодної платівки на професійному рівні. Бо то є дорога річ і забирає багато часу. Я зрозуміла, що мушу її зробити. І не тільки для своїх приятелів, а й для всіх українців. Бо я не могла, не мала змоги щось зробити для нашого суспільства, але тільки це. То був би такий дарунок. І я мріяла, що в Україні мене почують".

Аби записати якісний альбом українських пісень, Квітка збирає найкращих студійних інструменталістів Нью-Йорка, долучає до роботи сестру, що грає на роялі, та маму, яка стежить, щоб вимова була максимально правильною. На запис підуть місяці роботи та 200 000 доларів власних коштів співачки, аби звучання було якісним та бездоганним. Так у 1980 році світ побачив альбом "Kvitka", або "SongsofUkraine" ("Пісні про Україну"), де кілька композицій заспівані в унікальній техніці "білий голос", яку можна почути в карпатських селах. У 1989 році виходить диск "TwoColors" ("Два кольори"). Сама ж співачка скаже про нього: "Ця збірка пісень є бажанням мого українського серця вплести радісні нитки в розшарпане життям полотно, на якому вишита доля нашого народу". Почувши цю музику, Назарій Яремчук поділиться враженнями: "Ще ніхто й ніде так не заспівав пісні мого друга Володимира Івасюка, як це зробила Квітка".

Перший диск у 1988 році здобуває найвищу нагороду MusicAwards, а обидві українськомовні платівки в 1990 році номінують на премію "Ґреммі". Третій альбом мав бути присвячений колисковим пісням, але не судилося. У 1998 році через хворобу на рак молочної залози 44-річна співачка пішла за обрій, залишивши нам у спадок ніжне звучання свого голосу в безсмертних піснях, що є генетичним кодом кожного українця.

Фото: KMCrecords, Cisykfamilyarchive (kvitkacisyk.com)

[READ_ALSOholder=content_1;]

Не слідуй за модою — відчувай її

Підписатися

Ще в розділі

Популярне на VOGUE

Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтесь з тим, що ознайомилися з оновленою політикою конфіденційності, та погоджуєтесь на використання файлів cookie.