"Відбій повітряної тривоги": книжка з ілюстраціями улюбленця інтернет-спільноти Олександра Грехова

Мабуть, немає в Україні людини, яка б не бачила зворушливі меми художника Олександра Грехова, присвячені війні. Смішні та чутливі, пронизливі та точні вони стали для українців терапевтичними, адже допомагають прожити найскладніші моменти з гумором. "Відбій повітряної тривоги" – артщоденник перших місяців повномасштабного вторгнення від художника Олександра Грехова вийшов у видавництві Vivat.

"Ці ілюстрації та тексти – про спільний біль, спільну радість, спільні подвиги і вчинки, спільні меми. Про те, чим ми жили ці перші місяці після 24 лютого 2022 року", – розповідають у видавництві Vivat. До книжки увійшло близько 50 малюнків Олександра Грехова, доповнених короткими та влучними текстами письменниці Анастасії Нікуліної, які написані двома мовами – українською та англійською. У книжці є як ті ілюстрації, які ви вже бачили раніше у соцмережах, так і унікальні малюнки, створені саме для цього видання. В них – не лише документація того, що пережили українці за останні місяці – від окупації наших міст до маленьких та великих перемог, а й нагадування про те, що українці – нація сміливих і прекрасних людей.

Реклама.
"Відбій повітряної тривоги"

"Відбій повітряної тривоги" відкривається 19 січня, а закінчується 30 серпня. 19 січня у Литві заявляють про загрозу нападу з Білорусі, з'являється інформація про підготовку озброєної провокації на Донбасі... У відповідь на запитання "чому саме 19 січня" автори книжки пояснюють: "Жодна з подій не відбувається навмання. Кожній передують факти, передчуття. Ми добре знаємо, з чого почалась війна у 2014-му. Тому й тут вартувало показати – що передувало повномасштабному вторгненню, адже причини не менш важливі за наслідки".

Один із найвідоміших малюнків Олександра Грехова з 24 лютого

Художник Олександр Грехов відомий в Україні як своєрідний "голос" важливих подій – мистецтво Грехова гостросоціальне, актуальне, завжди на часі. Широкому загалу Олександр став відомий у 2019 році, коли в київському метрополітені показували серію його плакатів "Квантовий скачок Шевченка". Тарас Шевченко на них був зображений в образах героїв популярної культури – Людини-павука, Гаррі Поттера, Дарта Вейдера та інших. Також Олександр автор проєкту "Десять облич Лесі", в якому уявляє Лесю Українку героїнею шедеврів відомих художників – від Боттічеллі до Ван Гога. Роботи Грехова гострі, влучні, іронічні, але разом з тим завжди делікатні та створені з повагою до історії; вони наближають історичних персонажів до сучасних людей і разом з тим підкреслюють велич та актуальність цих персонажів. Грехов співпрацював з Національним музеєм Шевченка, Музеєм мистецтв імені Богдана і Варвари Ханенків, а також відомий як автор ілюстрацій для укранських ЗМІ.

"Квантовий скачок Шевченка"

Художник розповідає: "Відбій повітряної тривоги" – не лише щоденник війни, а й книжка, яка здатна підтримати свого читача. Зізнається, що робота над ілюстраціями і йому особито допомагає впоратись із враженнями від новин.

"Саме створення подібних ілюстрацій, коли відрефлексуєш ті ж новини через їх візуалізацію – допомагає трохи заглушити тривогу, це така собі арттерапія, але не завжди це спрацьовує". А ось популярність, каже художник, його не дуже хвилює. "Якщо чесно, то не буває бурі емоцій, це все просто робочий процес, від якого отримую задоволення. Не дуже цікавить популярність і лайки, якщо комусь подобається, окрім мене, те, що роблю, то це класно".
"Відбій повітряної тривоги"

Олександр розповідає про свою найпопулярнішу "воєнну" ілюстрацію, зроблену починаючи з 24 лютого. "Це "технічна" ілюстрація, щоб обійти цензуру корпорації Meta на публікацію "потенційно неприйнятного контенту" – про геноцид, ексгумацію закатованих росіянами українців в Ізюмі. Не люблю таке малювати, і дуже важко подібне малювати, але світ повинен бачити, що нас убивають, і що нам потрібна допомога, а не ховатися за алгоритмами інстаграму".

Авторка текстів до книжки Анастасія Нікуліна доповнює Олександра і каже: це справді терапевтична книжка. "Це книга-історія. Книга-спогад. Книга-емоція. Понад усе важливо було зробити її сильною і чесною, але не тією, що збиває з ніг і скидає у прірву. Навпаки. Щоб ми могли відкрити її, згадати усе і переконатись – ми на день ближче до перемоги. Також це книга-білінгва, щоб показати нашу історію й іноземцям. Щоб вони могли краще нас зрозуміти і відчути зсередини. А ще це доволі терапевтична книга. Перші відгуки суголосні – читачі зізнаються: було лячно з перших текстів, що зараз "накриє" і не зможуть читати, але продовжуючи, "окрилялись" гумором, іронією та вірою у нашу перемогу".

Ілюстрації Олександра Грехова – це меми, які здобули абсолютну всенародну любов. Супроводити їх текстами – завдання не з простих, адже вони мають бути не менш точними і влучними, ніж малюнки Грехова. Анастасія Нікуліна працювала над текстами близько двох місяців і каже, що це був унікальний досвід.

"Це непростий проєкт – писати по живому. І перший досвід у такому жанрі, адже раніше я працювала з художніми текстами. Проте з 24-го до мене не прийшла жодна вигадана історія чи ідея. Тільки фіксація подій, тільки фактаж та емоції тут і зараз. Важливо було зберегти баланс: писати дуже загально і дуже особисто, бо кожен текст пропускала крізь себе, крізь відчуття та проживання подій своїх рідних, друзів, знайомих з усіх куточків України. Під час тривог постійно в голові сиділа нав’язлива думка: треба брати ноут в укриття, раптом влучить у дім, а там "Відбій"…"

"Відбій повітряної тривоги" вийшла у видавництві Vivat.

Не слідуй за модою — відчувай її

Підписатися

Ще в розділі

Популярне на VOGUE

Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтесь з тим, що ознайомилися з оновленою політикою конфіденційності, та погоджуєтесь на використання файлів cookie.