КУПИТИ КВИТКИ

Уривок із нового роману Ірени Карпи "Мій хлопець повертається в неділю"

Події нового роману Ірени Карпи "Мій хлопець повертається в неділю" відбуваються водночас у Парижі та на східному фронті війни в Україні, а герої закохуються, жодного разу не зустрівшись наживо. Ексклюзивно публікуємо уривок із твору письменниці, який побачить світ у 2025 році.

Ірена Карпа

"Цей безцінний час, який проходить і який нам вже ніхто ніколи не поверне..."

Реклама.

Вона чує ці слова його голосом.

Жінка, що завмерла над рікою, вдивляючись в обличчя місяця-повні. Вона не чує, як десь зовсім поряд гуркотить під землею метро, як ходять за спиною запізнілі туристи й собачники, а може вже й ніхто не ходить о цій порі. Вдивляється в дрижання вогнів у темних водах, знову підіймає очі до близького неба.

Простягнути пальці.

Відчути його дихання в себе на шкірі.

Бути на відстані доторку.

Ця мить, це "до" — як нота, на якій хоч трохи здатен зависнути їхній безцінний час

І між цією миттю й миттю доторку шкіри до шкіри Віра встигає зрозуміти:

— Я кохаю його.

Він пише їй про час і одразу шкодує. Навіщо додавати їй тривог?.. Він чує, як вона повторює його слова своїм голосом.

Місяць над степом у вікні машини, де він сьогодні ночуватиме, сумний і величезний. Він щось знає, цей місяць. І від цього нестерпного знання до нього виють сільські собаки на ланцюгах і вільні вовки степу.

Я кохаю тебе, я тебе хочу.

Всю, цілком, тут і тепер, наче час можна смикнути, як театральну завісу, й вийти прямісінько на сцену – ту, де вони лише вдвох. Без глядачів, без репетицій і без режисера. Люди, що кохаються, нічого не чекаючи.

Жінка заплющує очі й міцніше кутається в піджак з тонкої шерсті.

Чоловік обіймає її ззаду й цілує в шию, зовсім трохи відгорнувши комір піджака.

"Давай поїдемо звідси далеко-далеко", — думає вона, пестячи його волосся кінчиками пальців.

"Куди завгодно, серце, — думає він. — З тобою — куди завгодно".

Його руки в неї під піджаком, під тонкою блузкою, торкаються грудей.

Вона дихає важче й голосніше, сонні голуби на набережній повертають голови до цього дихання.

Він притискає до себе її спину, вдихає волосся, відчуває кожен вигин її тіла. Великий круглий місяць підглядає в шибу броньованої машини.

Вона сама скидає з себе одяг, скидає туфлі прямо у воду Сени, штовхнувши їх крізь отвори між бильцями мосту.

Він підіймає її легко, як пір’їнку, розвертає до себе, цілує в губи, наче вперше.

"Це і є вперше", — сміється вона, дивуючись, як вільно й геть не зимно їй над цим посрібленим нічним степом.

Він чує, як зовсім поряд із закутою в камінь річкою гуркоче підземне метро.

Місто порожнє. Ніхто не побачить, як вони над ним летітимуть.

Степ зовсім тихий, навіть вітер вщух, ніхто і ніщо не почує, що вони шепочуть одне одному, як гаряче дихають.

Вона ледь чутно скрикує, відчувши його в собі.

Час зависає й знову пливе, як води закутої річки.

Він чекає, щоб вона розкрила очі.

"Нарешті", — каже хтось.

"Я так люблю тебе", — відповідає інший.

Вони кохаються ніжно й довго, до самого ранку, коли стає вже прохолодно і тверезо.

А тоді прокидаються. Кожен у своєму ліжку.

Вона в помешканні у місті над рікою.

Він у броньованій машині серед степу.

— Їдьмо, командир. Вже сонце он встає. Ну й місяць був уночі! Я ні чорта не міг заснути, — потягується Захар на сусідньому сидінні.

Атрей мовчить.

З Атреєвим "кохаю" Віра почувається всесильною.

Йдучи бульваром від булочної до ятки з городиною, вона наспівує кубинську пісеньку. Безхатькові, що жебрає під банкоматом, кидає всі монети, що були в гаманці. Переходячи дорогу, посміхається всім, хто йде назустріч, від дідів до студентів, — якісь із них потім довго дивляться їй вслід. Віра сяє як супермодель на подіумі — байдуже, що дефілює вона у старих спортивках і з волоссям, закрученим в "дульку".

Навіть до Шарля вона стала приязнішою: розпитує, що там у нього на роботі, готує те, що він любить, напереріз Аньчиній кухні виживання.

"Господи спаси й помилуй…"— безсилий Голос мириться з поразкою моралі.

Не їсти й не спати… що в цьому складного? Вірі за паливо тепер щось інше. Вона чекає вечора, виглядає його "+450", донатить на його збори — годиться все, до чого він має стосунок.

У квітковій крамничці на розі Сен Жермену й вулиці Бернардинів Віра купує букет хрустких тюльпанів — жовтих, білих, червоних – подарувати Аньці. Просто так. Бо квіти вдома треба мати завжди — як перець і каву. Пританцьовуючи, вона злітає сходами на свій четвертий поверх.

— Як це — мені?! — не вірить Анька. — За шо?!

— Ну бо життя триває, — Віра не знаходить нічого оригінальнішого. — Як казав Джон Леннон, життя — це те, що з нами стається, поки ми будуємо плани.

Аньку ця відповідь помітно засмучує. Вона мовчки йде на кухню наповнити вазу водою.

"Знайшла ти, кого вчити гедонізму…"— докоряє Голос.

— Я про те, що ми гарні, відносно молоді й нема чого себе зайвий раз у дупу заганяти! — кричить Віра навздогін Аньці.

Та гримить каструлями, певно, вже миє посуд, залишений Сашкою й Алісою.

Віра йде на кухню:

— Ти вибач, якщо я щось ляпнула не те…

Хоч би Анька не розплакалася. Це геть зібʼє їй настрій.

"Тільки про себе й думаєш".

— Та нє, ти шо! — Анька обертається, очі сухі. — Я дуже люблю квіти, просто… я не пам’ятаю, коли мені їх хтось востаннє дарував.

— Як?! А Степан?!

У Віриній уяві чоловік, який щоночі засипає дружину повідомленнями, як він тужить у розлуці, у реальному житті до того мав так само б засипати її квітами.

— Ох, Степан... – кривиться Анька, витираючи мокрі руки.

Акуратно складає червоно-білий рушничок у плетену корзинку й несподівано сміється:

— Прикинь, він взяв зареєстрував мене в тіндері!

— Степан?!

— Ага. Каже, налагоджуй життя там, бо раптом мене вб’ють.

Так от що її тригернуло. Наша пісня гарна й нова.

— А що я поморозилася, то він сам почав з чуваками переписуватися, прикинь?! Від мого імені. А потім ще і ревнувати.

Віра не мала, що сказати.

— Неадекватний.

Анька сказала це сама. Не так давно він спакував і передав їй маршрутками з Києва всі її красиві сукні й туфлі на підборах — каже: "Ти в Парижі, живи й насолоджуйся".

— І куди я в них піду? В чергу за гуманітаркою? Чи на бомжацькі курси французької?!

Про гуманітарку Віра говорила сто разів — не ходи туди, не треба. Анька однаково вперто ходила на пункти роздачі їжі при церквах, вистоюючи черги разом із багатодітними африканськими родинами й безхатьками.

— Це не принизливо, це навіть весело! — брехала вона чи то Вірі, чи й самій собі, вивантажуючи на кухні пачки з розчинним картопляним пюре й трилітрові бляшанки консервованого горошку.

— Правда, мене там скоро побʼють конкуренти — українців у черзі бачать волонтери й проводять наперед. Сьогодні я пізно прийшла, то там тьотя дуже бідкалась, що мені не лишилося сосисок і бананів.

— Ну так, ти таке худе й мале, що прям обов’язок тебе нагодувати! — Віра жалібно дивиться на Аньку. — Як ти це тягла все?

— Та нормально, — Анька махає рукою й риється в телефоні. — Тут ще роботку пропонують пару разів на тиждень. Прибирати в готелі. Там, правда, матраци по п’ятдесят кеге, але ж, блін, — якраз і накачаюся!

Відтепер у їхній ванній з’являтимуться готельні шампуні й люксове мило, а в Аньчиних днях зникне ще кілька годин.

— Найсмішніше, що мій проєкт у Києві — це якраз люксовий готель. Щоправда, я там проєктую електрику, тож навряд чи те, що я роблю в Парижі, можна назвати дослідженням. І ще, блін, уніформу видали нам синтетичну — смердиш у ній вже за перших пів години.

Віра злилася на Аньку за цю нещадність до себе й одночасно захоплювалася: вона б так не змогла. Втратити все, крім гідності, й боротися за свою незалежність. Гроші Аньці потрібні були для того, щоби винайняти окрему квартиру. Шарлю не подобалася ця ідея — до переселенців він вже звик. На відміну від Віри, Анька дивним чином завжди вмудрялася залишити вечерю на плиті й поприбирати вдома. "Ти би краще викинула хлам свій з мого кабінету, була би їм додаткова кімната!" — час від часу повторював Шарль.

Його кабінет Віра вперто називала своєю майстернею, складаючи там уламки розписаної керамічної плитки, старі цеглини з клеймами, зразки карпатської ґонти, відколоті фрагменти кам’яних фризів та інше архітектурне сміття. Колись давно вона почала клеїти макет будинку, але відразу і закинула. "Роботою займися", — сухо кидав Голос, висміюючи її кволі спроби поробити щось "для душі". Її "будинок мрії" із картону й дроту так і бовванів у напівтемряві, як розпочате будівництво, на яке не дали дозвіл. Віра відчиняла двері цієї майстерні й одразу ж закривала. Але викидати з неї точно нічого не збиралася.

Віра прочиняє двері й заглядає в напівтемряву. Пора би провітрити, давно вона тут не працювала. Вікна, правда, взагалі в технічний двір, тож заносить час від часу смаженою рибою й часником. Лишить відкритими на ніч.

Вона вмикає настільну лампу й бере зі столу перший-ліпший скетчбук. Раптом захотілося помалювати — давно такого не було. Але не тут. Тут не вийде — замучить совість, піде помагати Аньці з вечерею чи дошкуляти Сашці з домашкою.

— Я скоро буду! — кидає Віра, злодійкувато вислизаючи за двері квартири.

На терасі коло квіткової крамниці, з видом на церкву, їй колись малювалося добре. Наче вона — не вона, а туристка-художниця, що милується Парижем.

Скетчбук у ворсистій обгортці наполовину чистий. Віра швидко прогортає нудні "практичні" сторінки — обрахунки, контакти, списки завдань і дати. Жодного ескізу!

Олівець нагострений — хоча б одна хороша звичка з універу. Як колись давно, Віра дозволяє йому рухатись самому. І зовсім не дивується, коли на жовтуватому папері виринають обриси знайомих кам’яних стін і гостроверхих дерев, що стримлять у небо.

Дім серед кипарисів.

Віра посміюється з себе, ковтаючи гірку чорну каву. Погладжує сторінку, кутик обкладинки. Забуте відчуття. Цікаво, скільки в неї накопилося по шухлядах отаких блокнотів? Занадто гарні, щоби малювати абищо, занадто пам’ятні — хай дочекаються кращих часів. А тут така справа з війною, що чорт його зна, коли такі часи настануть.

Віра промальовує черепицю на даху і дикий виноград, що дряпається стінами. Коли з-під олівця з’являється кущ розмарину, вона спиняється. І, несподівано для себе, пише:

"Звучить жахливо, але дещо є, за що я вдячна цій війні…"

Віра крадьки озирається, наче хтось із людей за столиками поряд може підгледіти, що вона пише кирилицею. Чи, десь із такою ж імовірністю, прочитати її думки.

"… якби не вона, ми би ніколи не з’явилися в житті одне одного".

— Un verre du blanc, s’il vous plait! — офіціант саме проходить поряд, гріх не попросити білого.

Поряд за столиком парочка підлітків цілується з таким натхненням, що в будь-який інший місяць, крім травня, це вважалося б незаконним.

Вона вириває листок зі скетчбука. Значить, буде Атреєві лист. Паперовий, старомодний, який він зможе помацати. Хай буде бодай щось фізичне поміж ними.

"Завдяки тобі мені знову хочеться творити це таке забуте відчуття. В роботі пауза. Колись би я панікувала через це й себе чморила, що доведеться вмерти з голоду. А тепер кажу: ось, маєш час, то чом би не накидати ескізів на нові проєкти? Нехай сміливі й "невжиткові", але хто сказав, що все має орієнтуватися на смак споживача?! Чогось я думаю, що ти мене підтримаєш… Може, тому, що зрозумів про Дім із кипарисами. Ось я прямо вже пишу тобі по ньому це ескіз, а ще ж макет у мене є в майстерні. (Він же "старий хлам", словами декого…) Макет смішний ніби будиночок для Барбі, тільки не рожевий. Для душі.

Коли його почала, то казала собі, що клеїти дрібні детальки буде наче медитація: черепички там усілякі, мінілистя винограду. Закинула, звісно ж. Терплячість і дрібна моторика не мої сильні сторони. Я хаотична й нетерпляча… Тікай, поки не пізно)) Хоча я можу і практичні речі вигадати. Щось про відбудову українських міст після війни бо буде запит, знаєш?

"…і розлетиться запит по "своїх", до чого ти там?" — крехтить Голос.

Віра розуміє, що лист про любов пішов не туди.

"Нічого дивного як завжди, ти про себе і про себе!"

Віра починає з нового рядка: розпитує Атрея, яку він любить музику і фільми, про його дитинство і життя до війни. Цікаво, чи могли вони розминутися на набережній в якийсь із її приїздів до Дніпра? Чи, може, коли він жив у Києві на Володимирській, вони ходили в той самий супермаркет чи аптеку?..

На телефон приходить повідомлення: "Вечеря готова. Ти де?"

Від Аньки.

Віра дістає з гаманця десять євро, має вистачити з чайовими. Допиває свій келих великим ковтком: не хочеться, щоб Анька чекала.

Вона похапцем дописує:

"Я ніколи не бачила тебе, я не знаю, як звучить твій голос, яка на дотик твоя шкіра і як ти пахнеш. А все ж із кожним днем ти наближаєшся. Це дивне відчуття, наче одна тягуча нота поселилась всередині мене. Інколи вона звучить на рівні сонячного сплетіння, інколи на рівні очей тоді з них ллються сльози. Зараз же ця лінія проходить низом живота…"

"І ото не стидно?— кривиться Голос.Доросла баба, дитина вже є. А пишеш, як ото малолєтка на гормонах".

Трохи є. Скривившись, Віра відриває половину листка з цим абзацом. Це все вино натщесерце.

З нової сторінки Віра пише:

"Пиши мені про все: про музику й кіно, про друзів, про війну. Все, що вважаєш за потрібне. Дуже хочу від тебе паперового листа. Бо я не пам’ятаю, коли мені було із кимось так цікаво…

І це ми ще до кіберсексу не дійшли".

Віра затраскує записник й підводиться з-за столика.

Її кидає в жар. Бо одна справа — торкатися себе, уявляючи, що це він, а інша — перевести це в слова й відправити йому. На це наважитися треба.

"Думаєш, ти така оригінальна? насміхається Голос. Та зараз тисячі, якщо не сотні тисяч інших жінок пишуть рівно те саме чоловікам на фронт. Стандартний краш у тебе, дорогенько!"

Віра посміхається. "Краш" — це щось нове в репертуарі Голоса. А те, що вона не одна така закохана дурепа, навіть її тішить.

Телефон вібрує повідомленням.

"+450. Посплю трохи".

Повернувся.

"Завжди до мене повертайся. Живим і цілим", — шепоче Віра, гладячи великим пальцем його "плюс".

Не слідуй за модою — відчувай її

Підписатися

Ще в розділі

Популярне на VOGUE

Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтесь з тим, що ознайомилися з оновленою політикою конфіденційності, та погоджуєтесь на використання файлів cookie.