Що почитати: 6 нових книг про культуру
Традиційно готуємо добірку нових книг про культуру, які виходять в українських видавництвах. Автобіографія у вигляді коміксу, альманах текстів про сучасне мистецтво і український дизайн 20-х років — найкраще, що вийшло у жовтні.
"Нарбутівській Збірник" надрукували ще в 1933 році, але відразу в друкарні знищили увесь тираж. Головна причина — на той час були репресовані майже всі автори. Зараз у видавництві "Родовід" виходить дещо оновлений збірник — доповнений спогадами друзів і колег, в тому числі Василя Кричевського, Миколи Зерова, автобіографічними уривками, статтями мистецтвознавців середини ХХ століття, листами. Видання має вигляд справжньої "нарбутівської енциклопедії", з більш ніж 300 ілюстраціями. Оригінальне видання не збереглося і невідомо точно, яка у нього була обкладинка. Тому дизайнери (Саша Биченко і Numo Team) вирішили, що єдиної обкладинки не буде. Кожен з 500 примірників видання має унікальну обкладинку, згенеровану за допомогою алгоритму з різних творів Нарбута, фрагментів фото і тексту. Подібні книги — це спроби заповнити лакуни, що існують в історичних і культурних процесах.
Родовід
"Це книга дівчинки, яка все-таки виросла. Виросла, щоб щедро ділитися з нами сторінками своєї любові, свого болю, своєї ніжності і непереборною любов'ю до життя — життя, яке шелестіло сторінками самвидаву у 80-х, гриміло рейвами 90-х і нудьгувало в офісах "нульових". Так звучить синопсис книги Анни Санден (авторка роману "Рідні чужі люди" і співвласниця продакшена "LIMELITE"), але він не передає унікальності цього видання. Його особливість у тому, що це чи не вперше в історії українського книговидання, коли автобіографічний роман виходить у вигляді коміксу. Над ілюстраціями до книги працювала художниця Віра Кордоба, яка дуже точно відчула зворушливий і відвертий текст Санден — і створила такі ж ілюстрації. і хоча це художній текст, книга сприймається як повноцінне арт-видання, яке прикрасить колекцію кожного, хто цінує естетичні, добре, зі смаком видані книги.
UA Comix
Перший переклад лекцій, інтерв'ю та текстів культового художника Йозефа Бойса українською. Йозеф Бойс створював інсталяції, скульптури, займався перформансом і теорією мистецтва. Зокрема, він вважав, що існує "соціальна скульптура" — суспільство, до створення якого долучається кожна людина. І тому кожна людина є художником або художницею. Книга допомагає краще зрозуміти процеси сучасного мистецтва. Наприклад, чому художники все більше працюють зі складними і соціальними темами, що означає бути художником зараз, і хто може таким себе називати. Видання доповнене текстами і роботами сучасних українських художників: Микити Кадана, Алевтини Кахідзе, Валентини Петрової, Бориса Кашапова, Лади Наконечної та інших.
Medusa Books
Класика коміксів продовжує виходити українською. У минулому році побачила світ культова книга "Зрозуміти комікси. Невидиме мистецтво", де Скотт Макклауд розповідає про особливості жанру, головні прийоми оповіді і знайомить з короткою історією коміксів. У книзі він пов'язує історію медіа, мистецтво і дизайн з жанром коміксів і допомагає подивитися на це поле з нової точки зору. У "Створити комікс" автор на прикладах показує читачеві, як майстерно передати людський стан за допомогою слів і зображень. Ця книга-підручник написана настільки дотепно і цікаво, що прочитати її варто і фанам коміксів, і тим, хто тільки починає ними цікавитися. Обидва переклади — Ярослави Стріхи. Тепер чекаємо на третю частину — "Переосмислення коміксів"!
Рідна мова
Продовження серії про важливих художників. Книги із серії "Це..." балансують між легкістю написання для тих, хто тільки знайомиться з мистецтвом, і тих, хто цікавиться ним досить давно. Ілюстрації поєднуються з репродукціями картин і світлинами, а розповіді з життя переплітаються з сюжетами картин. "Це Магрітт" розповідає про одного з найяскравіших представників сюрреалізму. Картину художника "Це не трубка" часто згадують у контексті дискусій про сутність образу, мистецтва і наше сприйняття його. У серії також є книги про Енді Воргола, Сальвадора Далі, Ван Гога і Клода Моне.
Видавництво Старого Лева
Дизайнерка видання — Олена Соломадіна
Ist Publishing
Текст: Оксана Семеник, Дар'я Слободяник