КУПИТИ КВИТКИ

9 нових книжок, які варто прочитати в грудні

Що читати взимку? Ми зібрали 9 нових книжок, які занурять у свої всесвіти та допоможуть відволіктися: від Пулітцеровського лауреата, сімейної саги "Голландський дім" Енни Петчетт до культового "Сніданку чемпіонів" Воннеґута та атмосферної різдвяної збірки від українських письменників.

"Каїнова щелепа", Едвард Повіс Мезерс

Реклама.

"Якби у Джеймса Джойса та Аґати Крісті з’явилося літературне дитя, ним стала би ця книжка", — так інтригуюче написали про цю книгу Daily Telegraph. "Каїнова щелепа" — одна з найбільш незвичайних книг у світовій літературі, фактично, книга-головоломка. В 1934 році її придумав та написав Едвард Повіс Мезерс — англійський поет і перекладач, спеціаліст із розробки криптографічних кросвордів.

"Каїнова щелепа" представляє собою сто сторінок, розташованих у довільному порядку. Якщо прочитати їх у правильній послідовності, то читачі зможуть отримати повноцінний детективний сюжет, у центрі якого шість убивць та шість жертв. "Щелепою Каїна" опікується Фонд Лоуренса Стерна, куди всі охочі можуть подавати свої варіанти розв’язку головоломки. За понад 80 років правильно книгу прочитали тільки три людини.

"КСД"

"Сага про Єсту Берлінґа", Сельма Лаґерлеф

Сельма Лаґерлеф — надзвичайна жінка: письменниця, політикиня, борчиня за права жінок, яка в 1909 році стала першою жінкою в історії, що здобула Нобелівську премію, і авторка культового дитячого роману "Чудесна мандрівка Нільса Гольгерсона з дикими гусьми", чиїм ім'ям названі вулиці в її рідній Швеції. І хоча світ знає шведку саме як авторку "Чудесної мандрівки Нільса Гольгерсона з дикими гусьми", її головним романом залишається менш відомий текст "Сага про Єсту Берлінга". Працювати над ним Сельма Лаґерлеф почала, коли їй було ледь 20 років, одразу після закінчення Стокгольмської семінарії, а сам роман був натхнений її дитинством на заході Швеції, в районі Вермланд.

У центрі історії, написаної у жанрі магічного реалізму, надзвичайно щільної та насиченої, знаходиться Єста Берлінг — позбавлений сану за пияцтво лютеранський священик, жебрак і волоцюга. Однієї зимної ночі він вирішує накласти на себе руки, але в шинку потрапляє на очі Маргарет Сельсінг, місцевої жінки, дружини майора, яка має погану репутації. Вона запрошує Єсту долучитися до "кавалерів" у її будинку — бешкетуватих ледацюг, що живуть задарма коштом господині. З цього часу герої занурюються у незвичайні пригоди, спостерігати за якими надзвичайно цікаво.

"Лабораторія"

"Мідноголовий Демон" Барбара Кінґсолвер

Роман американської письменниці Барбара Кінґсолвер — варіація на тему "Девіда Копперфілда" Чарльза Дікенса, дія якої перенесена з вікторіанського Лондону на сучасний американський Південь. Головний герой Демон народжується в передгір’ї Аппалачів на півдні Вірджинії, у трейлері, де мешкає його мати-одиначка. Герой, народжений та сформований у злиднях, потрапляє у вир пригод, " де йому ще не раз стане в пригоді бійцівський характер, приправлений шармом вкупі з кмітливістю й прихованими талантами, що проявляться по обидва боки закону".

В 2023 році Барбара Кінґсолвер здобула за "Мідноголового Демона" Пулітцерівську премію та Жіночу премію за літературу 2023 року.

Artbooks

"Сніданок чемпіонів", Курт Воннеґут

"Сніданок для чемпіонів" — мій подарунок собі до п'ятидесятиріччя", — так говорив про цей роман легнедарний автор Курт Воннеґут. Події цього сюреалістичного роман відбуваються у вигаданому містечку Мідленд-Сіті, штат Огайо, та розповідають про пригоди двох персонажів: письменника-фантаста Кілґор Траут, який подорожує з одного конґресу наукової фантастики до другого, та Двейна Гувера, власника фірми, яка продає "понтіаки". Текст Воннеґут, як завжди, наповнений сарказмом та влучними зауваженнями про сучасний світ, поданими на цей раз у дуже незвичайній формі оповіді.

"Вавилонська бібліотека"

"Сатанінські вірші", Салман Рушді

"Сатаніньські вірші" — культовий роман Салмана Рушді 1988 року, після публікації якого іранський аятола Хомейні засудив до смерті автора. Написаний у жанрі магічного реалізму, роман одночасно переносить читачів у два часових простори: сучасні Бомбей та Лондон, і давня Аравія. За сюжетом,терористи підривають літак, з якого випадають і піддаються фантастичній метаморфозі два індійці-мусульманіні, Джибріл Фарішта і Саладін Чамча. Перший перетворюється на диявола, другий — на архангела Джибраїла. Роман, який дозволив собі критично висловитися про ортодоксальний іслам, став скандалом по всьому світові: його заборонили в Індії (де власне і народився Рушді), Єгипеті, Катарі, Саудовській Аравії, під час мітингів в Пакістанті та Індії було вбито кілька сотень людей, а сам Рушді багато років був змушений знаходитися під програмою британського уряду із захисту свідків.

"Фабула"

"Голландський дім", Енн Петчетт

Українською виходить найвідоміший роман Енн Петчетт, однієї з найяскравіших авторок другої половини 20 століття, лауреатки премій "ПЕН/Фолкнер", і учасниці списку "100 найбільш впливових людей у світі" журнал Time.

Роман "Голландський дом" (2021) вважається вершиною творчості Петчетт. Епічна родинна сага розповідає про Денні Конроя та його сестру Мейв, історія яких охоплює всю другу половину ХХ століття, а їх долі виявляються фатально переплетені з Голландським будинком — особняком на сході Пенсільванії, який в кінці 40-х років купив їхній батько. Проте життя не було щасливим у цьому будинку: мати кидає їх, батько передчасно помирає, а їх із сестрою виганяє з дому мачуха. Двоє підлітків, які виросли в просторому домі з прислугою, опиняються в злиднях і швидко усвідомлюють, що можуть покладатися лише одне на одного. Роман Петчетт, який порушує тему родинних зв'язків, став фіналістом Пулітцерівської премії (2020), увійшов до лонгліста Жіночої премії за художню літературу (2020) і був перекладений 18 мовами.

Artbooks

"Не чіпай, то на свята"

Всім, хто шукає, що почитати під час різдвяних свят (чи що подарувати), варто звернути увагу на збірку оповідань "Не чіпай, то на свята" — дванадцять коротких текстів від українських письменників і письменниць, які пропонують незвичний погляд на зимові свята. Оповідання про побачення з найгіршим з усіх Миколаїв, про створення нової сім’ї напередодні Різдва й про зустріч Нового року; про військових і їхні родини, і про неідеальних людей в неідеальній країні, проте в сповнений див час зимових свят від Андрія до Маланки.

Серед авторів збірки — Наталія Довгопол, Ярослава Литвин, Максим Беспалов, Оксана Вєліт, Федір Рудий, Василь Карп’юк.

"Фабула"

"Тамдевін, Бора", Галина Вдовиченко

"Видавництво Старого лева" перевипустили два добре відомих романи львівської письменниці Галини Вдовиченко, які тепер представлені в ілюстрованій версії під однією обкладинкою. Події першого роману "Тамдевін" відбуваються у далекому карпатському селі поблизу старовинного замку Гербуртів і розповідають про науковця Юрка, який вивчає вовків у природному середовищі, проте спокійний уклад його життя змінює знайомство з художницею Анною. Ну а роман "Бора" переносить нас у Львові, де головна героїня, Христина, отримує у подарунок таємничий особняк. Розплутуючи таємницю цього "подарунку", вона житиме в чудовому будинку, який стане притулком для людей і тварин: дівчинки-підлітка, давньої подруги, старого чоловіка й дивака з перебитим носом, кота Кіцманя і собаки Альми...

"Видавництво Старого лева"

"Це вам не естрада. Крутими стежками країнської поп-музики 20 століття", Філ Пухарєв

"Це вам не естрада. Крутими стежками української поп-музики XX століття" — унікальна книжка-гайд, яка розкаже про основні постаті та явища української поп-сцени 20 століття. Чи знали ви, що діти діячів УНР "винайшли" український джаз, гімн Києва був написаний за два дні, а всім відома "Пісні про вчительку" (так-так, саме та, що "зоре світова") приховує справжню воєнну таємницю? І що саме Миколу Леонтовича, автора "Щедрика", можна вважати першим українським гіт-мейкером?

Про все це у книзі міркує відомий музичний журналіст, автор телеграм-канала українську поп-музику радянського періоду "ПЛАЙ" Філ Пухарєв, який також відомий як консультант фільму "Яремчук: Незрівнянний світ краси". Книга написана легко, захопливо, а ще містить QR-код, якіи ведуть на відповідні плейлисти, і демонструє, який багатий насправді всесвіт представляє собою поняття "українська естрада".

"Лабораторія"

Не слідуй за модою — відчувай її

Підписатися

Ще в розділі

Популярне на VOGUE

Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтесь з тим, що ознайомилися з оновленою політикою конфіденційності, та погоджуєтесь на використання файлів cookie.