Україна в Каннах: що потрібно знати про фільм "Додому"
Фільм "Додому" кримськотатарського режисера Нарімана Алієва вже у травні покажуть у межах головного кіноогляду у світі – Каннського кінофестивалю. Дебют молодого режисера увійшов до програми "Особливий погляд".
Наріман Алієв – 26-річний режисер з Криму. Він є автором кількох короткометражок: "Без тебе", "Тебе кохаю", "Повернутись зі світанком". "Без тебе" представили у межах Generation 14+ 66-го Берлінського кінофестивалю. У своїх роботах Наріман досліджує тему сімейних взаємин, традицій і побуту кримських татар. Фільм "Додому" – його повнометражний дебют, який розповідає історію кримського татарина Мустафи і його синів, які виїхали після анексії Криму до Києва.
Головні ролі в "Додому" виконали режисер фільму "Кіборги" Ахтем Сеїтаблаєв і непрофесійний актор Ремзі Білялов, а продюсером картини став Володимир Яценко, який спродюсував "Дике поле" Ярослава Лодигіна. Спеціально для Vogue.ua Наріман Алієв розповів, як тривала робота над стрічкою.
Ідея фільму належить моєму колезі, режисерові Новрузу Хікмету, а сценарій я готував спільно з режисером і сценаристом Марисею Нікітюк. Це вигадана історія, але в ній досить рефлексії на реальність, яка оточує всіх нас. Прототипів у героїв немає, це збірні образи, які допомагають розкрити ідею фільму. Коли я говорю, що добре знаю, про що знімаю, мова не обов'язково повинна стосуватися документальної або прожитої особисто мною історії. Але при цьому в моїх фільмах дійсно багато з життя, так як "спостереження" – це перше, чого навчають кінематографістів у кіношколах. Я завжди розумію, про що і навіщо знімаю своє кіно.
Якщо ж говорити про особисті переживання, дев'ять років тому я втратив рідного брата в автокатастрофі. Тому добре знаю, що означає втратити близьку людину (за сюжетом фільму гине старший син Мустафи, Назім – прим.ред.).
Кастинг був важким. Ми разом з кастинг-директором Павлом Макарченком довго шукали нові обличчя, пробували різні методи пошуку. Нам потрібні були чоловіки, кримські татари, які знають і говорять кримськотатарською. На жаль, серед кримських татар обмежена кількість акторів. А необхідних мені для фільму типажів – ще менше. У підсумку ми обрали вже знайомі варіанти.
Роль батька зіграв Ахтем Сеїтаблаєв. Причому спочатку ми йому пропонували зіграти другорядну роль, так як я не вірив, що він погодиться на участь у проекті. У Ахтема на той момент був шалено насичений графік. Але він проявив ініціативу і сам висловив бажання пройти проби на головну роль. У нас було три раунди проб і у мене були побоювання з приводу його участі, але всі вони виявилися помилковими. Те, як Ахтем проявив себе на зйомках, викликає у мене велику повагу.
На роль молодшого сина у мене було кілька варіантів. У результаті зробив вибір на користь Ремзі Білялова. Це мій двоюрідний брат, він непрофесійний актор. Раніше ми вже працювали – він знімався зі своїм старшим братом Февзі в моєму короткому метрі SENSIZ ("Без Тебе"), який номінували на Кришталевого ведмедя Берлінського кінофестивалю 2016 року. Він зробив мені велику послугу, так як у нього немає ніякої тяги до кінематографа, але заради мене дав згоду взяти участь у фільмі. Йому було дуже нелегко, але він з гідністю пройшов весь шлях.
Наше кіно можна назвати "роуд-муві", адже за сюжетом герої їдуть з Києва до Криму. Тому географія наших зйомок була досить великою. Ми знімали в самому Києві, Київській області, потім поїхали в Миколаївську область, де відобразили кілька сіл Вознесенського і Троїцького району. Далі вирушили на Арабатську стрілку, де знімали в селі Стрілкове, на озері Сиваш й інших локаціях. Можна сказати, ми спробували пройти весь шлях разом з героями фільму.