Відроджені з попелу: Україна представила на Burning Man тризуб-фенікс

Прямо зараз у пустелі Блек-Рок в Неваді проходить фестиваль Burning Man 2023. Україна цього року проявила себе гучно: 31 серпня українська команда влаштувала на фестивалі перформанс, який полягав у спаленні інсталяції — дерев'яного короба, який нагадує ті, якими в нашій країні захищають пам'ятники від російських ракетних обстрілів.

Під коробом прихована скульптура фенікса, що нагадує тризуб, — у результаті спалення він постав із попелу як метафора незламності та стійкості нашої країни. Автори інсталяції — художники Олексій Сай та Богдана Косміна.

Ідея

Ініціатор цього проєкту — Віталій Дейнега, засновник фонду "Повернись живим" та заступник Міністра оборони України. Віталій — "бьорнер" з досвідом: у розмові з Vogue.ua він згадує, як був учасником першої української команди на Burning Man у 2015 році, коли українці представили скульптуру Love, і що тоді фестиваль допоміг йому відновитися у непрості часи.

"У мене тоді був складний період, бо з "Повернись живим" мала піти дуже важлива людина. Я був знесилений, вижатий після першого року війни. Я завжди мріяв поїхати на Burning Man — і якраз раптово дізнався, що збирається українська команда. Я потрапив до неї та поїхав у Штати. Нам вдалося побудувати класну скульптуру, яка насправді була дуже потужною — думаю, це був найкращий український проєкт на Burning Man за всі роки. Це тоді дуже допомогло мені перезапуститися".

"В 2020 році, коли я пішов з "Повернись живим", я придумав собі дві цілі. Одна з них була возити мистецтво на Burning Man, — продовжує Дейнега. — Це була моя мрія. Торік, коли почалася повномасштабна війна, я з різними задачами як радник двох міністрів їздив у Штати і мав розмову з одним дуже-дуже відомим генералом. І він сказав: "Дивись, коли в Америці хтось утискає чиїсь права, ці спільноти завжди гучно про себе говорять, вони вміють себе захищати. На жаль, українці не звучать так гучно і переконливо за межами країни". Я тоді зрозумів: ми маємо робити речі не тільки про війну. Так і з’явилася ідея з участю в Burning Man".

Свої ідеї запропонували кілька художників, найбільш вдалим виявився задум митця Олексія Сая, для якого це не перший досвід участі в Burning Man. Йому допомагала художниця Дана Косміна, яка працювала над однією з українських інсталяцій для торішньої Венеційської бієнале. Співорганізаторка проєкту — Алла Лопаткіна, представниця української діаспори в США.

Втілення

"На перший погляд, це нагадує пам’ятник Шевченку в однойменному столичному парку, — говорить про інсталяцію художник Олексій Сай. — Простий дерев'яний стовп вісім метрів заввишки. Але коли його спалили, всі побачили металевого фенікса. Це брутальна скульптура, на вигляд як спрощений і стилізований тризуб. Прості форми, монументальність, залізність — нічого зайвого, чиста й ефектна метафора".

Над втіленням задуму Олексія Сая працювала команда одразу в двох країнах — в Штатах та Україні. Вдома робили креслення та тестували сам момент спалення за участю піротехніків, у США — будували конструкцію. Відповідала за це команда "українців у Чикаго", розповідає Сай, а також інженер, керівник бюро "Майстерня чудес" Мітя Зіновьєв, який цьогоріч разом зі Славою Балбеком створив хату-інсталяцію на антарктичній станції "Академік Вернадський".

"Там, у пустелі, марсіанські умови — якщо в тебе чогось нема, то вже нема. Тому треба продумати роботу так, щоб її можна було там зробити. І щоб воно максимально працювало на місці", — розповідає Олексій Сай. — Плюс це абсолютне диво, що нам дозволили спалити інсталяцію: із 1000 об’єктів на Burning Man спалюють максимум п'ять. Тому наш перформанс має максимально привернути увагу".

Говорячи про ідею, Олексій Сай наголошує: йому було важливо "вписати контекст війни в цей проєкт так, аби він тільки доповнював контекст нас як українців". "Не гратися з віктимністю, не говорити тільки про війну — а мислити ширше". Чи вдалося це авторам ідеї, покаже час.

"Нас хотіли вбити, а ми стали сильнішими"

Burning Man — один із найпопулярніших фестивалів світу, який щорічно збирає понад 80 тисяч людей, серед яких айтівці та бізнесмени, моделі, музиканти та найвідоміші актори. Репортажі звідти роблять топові медіа світу, а найбільш ефектні інсталяції та перформанси розходяться соцмережами. Віталій Дейнега говорить, що ця аудиторія важлива для України, проте непроста для комунікації.

"На жаль, ця публіка дуже "вегетаріанська". Я був у Каліфорнії, і коли говорив з місцевою творчою спільнотою, максимум, чим вони готові допомогти — це буржуйки в пункти незламності. Навіть турнікети військовим — це too much для них. Це аудиторія, яка любить говорити про все хороше, але приносити в їхній світ нашу воєнну повістку складно. Але у нашої інсталяції дуже проста метафора, це думка, яку повторюють усі — від президента України до міністра закордонних справ: "Нас пробували вбити, а ми переродилися і стали сильнішими". Цей вогонь нас загартував, ми ніколи не були такими сильними, як зараз. Я би сказав, що ми зараз — цей фенікс, навколо якого ще горить той вогонь, проте вже зрозуміло, що ми вижили і переродилися".

Участь у фестивалі — хороший спосіб розказати світові про нашу культуру — молоду, сучасну, креативну — та нагадати, що, незважаючи на страшну війну, українські митці продовжують працювати, втілювати художні проєкти та створювати нові культурні сенси.

"Якщо ми беремо заходи української діаспори за кордоном, 90% — це шаровари і вишиванки, — говорить Віталій Дейнега. — Мало чогось справді непровінційного. В 2015 році, я пам'ятаю, люди на фестивалі били наше зображення як татуювання, наші фото були всюди. Burning Man працює як інструмент пропаганди в хорошому сенсі, це чудовий спосіб розказати про нашу країну: що це сучасна країна, що це країна, яка може зробити одну з кращих інсталяцій на Burning Man, що у нас класні митці. Що ми не Афганістан, одне слово".

Cудячи з відео, яке опублікувала команда, український перформанс викликав неабиякі емоції: спостерігаючи за символічним спаленням, учасники фестивалю захоплено вигукують, коли розуміють, що короб не порожній, що всередині щось приховане.

Організатори Burning Man вже встигли зізнатися, що це одне з найефектніших спалень, яке було за понад 30-річну історію Burning Man. Залізний фенікс-тризуб, який народжується з вогню, — потужний і красивий образ сучасної України, який повинен запам'ятатися.

У підтримку проєкта "Фенікс" українська команда представила символічну анімаційну легенду про птаха, який відродився після жорстокої битви. Поетичну легенду про Птаха-фенікса зачитала українська волонтерка Тата Кеплер, засновниця благодійного руху "Птахи", яка кілька днів тому отримала відзнаку "Національна легенда України" від президента України.

Не слідуй за модою — відчувай її

Підписатися

Ще в розділі

Популярне на VOGUE

Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтесь з тим, що ознайомилися з оновленою політикою конфіденційності, та погоджуєтесь на використання файлів cookie.