UA

Журнал VOGUE

Подписаться
Продолжая просмотр сайта, вы соглашаетесь с тем, что ознакомились с обновленной политикой конфиденциальности и соглашаетесь на использование файлов cookie.
Соглашаюсь

Портрет нації: українське народне вбрання в живописі

26 мая 2022

«… Обухів. Носили очіпки чорні, золоті й жовті. Намітки чорні жовті, зав’язували під бороду. У намітці ходили до церкви й на смерть одягали молодиці» – Іван Гончар, польові записи «Народне мистецтво Київщини».

Скульптор, етнограф та колекціонер Іван Гончар фактично присвятив все життя вивченню української народної культури. Особливої уваги він надавав локальній історії – проявам української народної культури в конкретному місці й часі. Про це свідчать його спогади «Як це почалося», які він уклав наприкінці 1980-х. Окремі розділи спогадів так і називаються: «На Полтавщині», «На Поділлі», «На Черкащині», «На землях Київщини», розповідає Лідія Дубиківська-Кальненко, завідувачка відділу архівів Музею Івана Гончара. Свої враження від подорожей він фіксував у польових замітках, що дають нам сучасні унікальні знання про українське народне мистецтво, зокрема, розповідають про вишиття, ткацтво, одяг, прикраси та головні убори українців.

У цих записах багато деталей. Наприклад, ось такі: «С. Крушинка. Свитки носили до зборок (є зразок свитки), а юпки до вусиків. Свитки вишивалися іззаду на стану. В Крушинці придбано: 1) очіпок, 2) свитку…».

Часто на сторінках експедиційних нотаток трапляються начерки олівцем – рисунки з натури типів, зразків одягу, фрагментів вишиття, ткацтва. Наприклад, начерк у нотатнику 1965 року: «Жінка в кожушанці» (с. Міроціне)». Начерки та численні етюди, створені в мандрівках Україною, стали основою для кількох унікальних художніх серій: «Українське народне вбрання» (графіка), «Типи, обряди і вбрання українців» (живопис) та ін. Ці твори є підтвердженням того, що І. М. Гончар з любов’ю творив цілісний образ України, вирізняючи особливо унікальні скарби рідної йому Київщини Правобережної (Наддніпрянщини).

Публікуємо ці унікальні живописні шедеври Івана Гончара та пропонуємо роздивитися, якими були на вигляд українці багато років тому.

«Парубоцька рада на колодах», 1974 рік; Іван Гончар
1 / 5«Парубоцька рада на колодах», 1974 рік; Іван Гончар
Іван Гончар, «Пряха» або «Ой пряла я куделицю", 1973 рік
2 / 5Іван Гончар, «Вишивала милому сорочку» або «Замріялась», 1972 рік
Іван Гончар, «Молода мати»,1973 або 1976 рік
3 / 5Іван Гончар, «Молода мати»,1973 або 1976 рік
Іван Гончар, «Пряха» або «Ой пряла я куделицю", 1973 рік
4 / 5Іван Гончар, «Пряха» або «Ой пряла я куделицю", 1973 рік
Іван Гончар, «Слухають лірника», 1974 рік
5 / 5Іван Гончар, «Слухають лірника», 1974 рік

Фото: Національний центр народної культури «Музей Івана Гончара» 

Еще в разделе ART

Популярное