Високий сезон: що робити, якщо вкусив кліщ

Бабине літо в розпалі, і від останніх теплих сонячних днів хочеться взяти все, насолоджуючись красою природи. Проте варто памятати про небезпеку, яка криється в парках і лісах. Що робити, якщо вкусив кліщ, розповідаємо за матеріалами Центру Громадського здоровя МОЗ України.

image

ВАЖЛИВО: за даними ДСНС, у ліси Київської області не можна ходити щонайменше ще рік – через міни, які залишилися після російського вторгнення. Тим часом у Харківській області заміновано понад 12 тис. кв. км території. Інтерактивну мапу територій, які потенційно можуть бути забруднені вибухонебезпечними предметами, можна знайти на сайті ДСНС.

Кілька важливих фактів

Щороку близько 20 000 людей звертається до закладів охорони здоров’я через укуси кліщів.

За даними Центру громадського здоров’я, у 2020 році зареєстрували 2 745 випадків хвороби Лайма та 2 випадки кліщового енцефаліту. Зокрема, впродовж двох місяців 2021 року (січень – лютий) зареєстрували 70 випадків захворювання на бореліоз (хворобу Лайма). Ці випадки пов’язані з рецидивами (повторне інфікування без зараження). Випадків кліщового вірусного енцефаліту за два місяці 2021 року не зафіксовано.

Статистичну інформацію про поширеність в Україні окремих інфекційних хвороб, яка щомісячно оновлюється, можна переглянути тут.

Інформацію щодо ризиків для громадського здоров’я, яку щотижнево оновлюють, можна переглянути тут.

Коли активні кліщі?

Ці небезпечні для людей і тварин істоти найактивніші у квітні – червні та серпні – жовтні.

Де можна зустріти мерзотника?

Зустріти кліща можна не тільки в лісі, парку чи сквері, а й на будь-якому газоні. Найчастіше вони сидять у траві, на висоті 20–60 см, і лише зрідка потрапляють на невисокі кущові рослини.

Які хвороби вони переносять?

Іксодові кліщі можуть переносити збудників небезпечних захворювань людини і тварин, зокрема кліщового енцефаліту, бореліозу (хвороба Лайма), а також хвороби Міямото. Збудники потрапляють в організм під час присмоктування кліща.

Нагадаємо, з хворобою Лайма стикалися такі знаменитості, як Авріл Лавін, Алек Болдуїн, Йоланда і Белла Гадід. Відверте інтерв’ю з Йоландою Гадід про життя з хворобою Лайма можна прочитати тут.

Як уберегтися від кліщів?
Як проводити огляд?

Почніть огляд знизу, від ступень, і поступово підіймайтеся вгору:

Важливо! Від ретельності огляду залежить ваше здоров’я. Такий простий огляд має стати звичкою.

Кліщ може триматися на тілі людини або тварини до 12 діб. Дорослих кліщів, що присмокталися, найчастіше помічають через 2–3 дні: на місці укусу з’являються припухлість, свербіж, почервоніння, а сам кліщ збільшується в розмірах.

Які захворювання можуть викликати укуси кліща?

Не всі кліщі переносять збудників небезпечних захворювань, однак їхні укуси можуть загрожувати людині близько 150 недугами. Найнебезпечніші з них:

Першим проявом хвороби Лайма є почервоніння на місці присмоктування кліща, головний біль, ломота в усьому тілі та млявість. Якщо не лікувати на ранній стадії, хвороба може призвести до ураження різних органів: шкіри, суглобів, м’язів, нервової й серцево-судинної системи, і навіть до інвалідності. Ризик зараження залежить від тривалості присмоктування кліща: впродовж доби вірогідність інфікування досить мала, а наприкінці третьої доби наближається до 100 %.

Кліщовий вірусний енцефаліт починається з головного болю, гарячки, нудоти, блювоти, порушення сну. Унаслідок цього захворювання зазнає ураження переважно центральна нервова система, що може призвести до інвалідності, а в окремих випадках — до летальних наслідків. Вірус зберігається в організмі іксодового кліща, який може потрапити на ваше тіло із землі, кущів та високої трави. Заразитися можна не лише під час кровоссання кліща, а й коли випадково його розчавити або розчесати місце укусу.

Що робити, якщо ви виявили на тілі кліща?
Що робити далі?

Вийнятого кліща треба помістити у флакон, пробірку чи іншу чисту посудину, покласти туди ж маленький шматочок травини та щільно закрити кришку. За направленням лікаря-інфекціоніста в лабораторній мережі досліджують кліщів на наявність збудників.

Також упродовж трьох тижнів спостерігайте за своїм станом: щоденно вимірюйте температуру тіла, а в разі її підвищення чи почервоніння на шкірі, яке й далі збільшується, — негайно зверніться до лікаря.

Пам’ятайте алгоритм дій у разі укусу кліща

Популярне на VOGUE