Уроки хімії: три видатні науковиці розповідають про свої відкриття — у хімії та в житті
Молоді українські хімікині — Катерина Теребіленко, Олена Парійська та Юлія Шлапа — стали лауреатками Премії L’Oréal-UNESCO "Для жінок у науці". Вони випромінюють красу й гумор, роблять світ комфортнішим та безпечнішим завдяки своїм відкриттям, а про хімію розповідають, як про захопливий світ краси та пригод.
Катерина Теребіленко, докторка хімічних наук, доцентка хімічного факультету КНУ ім. Т. Шевченка

Працює над створенням спеціальних покриттів для сонячних панелей, що підвищать їхню ефективність.
Що у вас завжди в сумочці?
У мене завжди з собою телефон, вологі серветки, дзеркальце та викрутка, щоб налаштувати лабораторні термостати так, як мені потрібно. І звичайно, нерідко в сумку потрапляють пакетики зі зразками сполук, які я досліджую: іноді вони нагадують маленькі чорні голочки або дрібочки скла, а іноді блискучий глітер, як у майстринь манікюру.

Остання книга, яку ви прочитали?
Збірка спогадів нобелівського лауреата з фізики Річарда Фейнмана "Та ви жартуєте, містере Фейнман! Пригоди допитливого дивака". Він фактично є батьком нанотехнологій та нанохімії, і мені було цікаво довідатись про його життєвий шлях, але крім цього мене вразило його почуття гумору й самоіронії. А ще він вмів привертати увагу до своїх лекцій — давав їм інтригуючи назви: наприклад, "Там на дні багато місця". Але вона не про океан, а про глибокі підвалини фізики. Робити складне простим та цікавим — те, чого варто в нього повчитися.
Яке наукове відкриття змінило долю людства?
Я б хотіла відзначити відкриття, яке ще не змінило життя людства, але ось-ось змінить. Професор нашого університету Ігор Фрицький разом із командою розробив новий комплекс заліза (IV), який допоможе лікувати залізодефіцитну анемію та подолати багато викликів, з якими бореться людство. Цей особливий компонент засвоюється майже на 100%. Зараз команда університету на стадії дослідження препарату, але є надія, що за кілька років він з’явиться на ринку. Я пишаюся ще однією перемогою українських вчених.

Як наука змінила ваше життя?
Я мріяла стати лікарем, але не пройшла за конкурсом і вступила на хімічний факультет. Думала, хімія стане моїм тягарем на рік, а вона виявилася пригодою на все життя. Одного дня мене привели в лабораторію, де вирощували дорогоцінне каміння, а коли я почала працювати з кристалами, проводити експерименти, мене це не на жарт захопило. Про медицину я й думати забула. І звичайно, мене дуже мотивує наша професійна спільнота. Був момент, коли я ніяк не могла відтворити один синтез. Я повторювала процедуру щодня, а вдома плакала вечорами — зневірилась у собі. Цю задачу допоміг розв’язати колега, який побачив мій розпач. Ми проаналізували всі дії та з’ясували, що при першій вдалій спробі в нас вимикали світло. Ми зробили імітацію вимкнення живлення — і все вийшло. Іноді деталі, які здаються незначними, можуть бути вирішальними — як у професії, так і в житті.
Яка ваша найбільша професійна мрія?
Закохати школярів у хімію, — саме тому веду сторінку в інстаграмі @chemikate19 і показую, у які неймовірні світи ця наука відкриває двері. Скільки талановитих парфумерів, фармацевтів прийшли з хімії. Це надзвичайно красива сфера з безліччю можливостей для самореалізації. До того ж зараз є багато цікавого обладнання, яке спрощує життя науковців, і грантові можливості. Я пишаюся тим, що маю фінансування від МОН для проведення досліджень, до яких можу залучати молодих науковців з повною оплатою роботи в лабораторії. А особливо пишаюся тим, що серед них переважно дівчата.
Олена Парійська, кандидатка хімічних наук, наукова співробітниця Інституту фізичної хімії ім. Л. В. Писаржевського НАН України

Розробляє альтернативу дорогим каталізаторам із благородних металів. Її дослідження графенових матеріалів з гетероатомами фокусується на каталізі процесів перетворення енергії
Що у вас завжди в сумочці?
Телефон, документи, ключі від квартири, а віднедавна ще й від машини, складний ніж та зволожувальний бальзам для губ Laneige.
Остання книга, яку ви прочитали?
"Білосніжка та сім гномів" — у мене трирічна донька, з якою ми читаємо перед сном. Вона — цілий всесвіт, який я для себе щодня відкриваю, моє джерело енергії та радості. Я ж читаю багато наукових журналів, на кшталт Nature, Angewandte Chemie та інших: бути в курсі наукових новин — частина роботи.

Яке наукове відкриття змінило долю людства?
Відповім як електрохімік. Сьогодні складно уявити людство без гаджетів та електрокарів. Всі ці прилади працюють на літій-іонних акумуляторах. Це стало можливим, бо наприкінці 18 століття Луїджі Гальвані винайшов гальванічну пару, яка виробляє енергію, а в наш час американський вчений Джон Гуденаф, британський вчений Стенлі Віттінгем та японський хімік Акіра Йосіно застосували її у літій-іонних акумуляторах, за що й отримали Нобелівську премію у 2019 році. Цей науковий прорив змінив життя кожної людини на планеті Земля.
Як наука змінила ваше життя?
Я з родини хіміків, але їхнє захоплення в дитинстві не поділяла, їздила на шкільні олімпіади з математики, аж доки до нас у школу не завітав викладач з Київського інституту технології та дизайну. На факультеті був недобір, й вони шукали талановиту молодь по всій Україні, зокрема і в моїй рідній Полтаві. Так я опинилась на кафедрі електрохімії хімічного факультету. У мене були найрозумніші викладачі та однокурсники, схожі на мене. Це був мій ідеальний світ. На п’ятому курсі я вперше потрапила на міжнародну конференцію у польському Вроцлаві, де на моїх очах народжувалися ідеї. Тоді я вже знала, що хочу продовжувати.

Яка ваша найбільша професійна мрія?
Отримати Нобелівську премію з хімії.
Юлія Шлапа, кандидатка хімічних наук, старша дослідниця Інституту загальної та неорганічної хімії ім. В. І. Вернадського НАН України

Займається розробкою неорганічних наноматеріалів для медицини, зокрема для терапії гострої променевої хвороби
Що у вас завжди в сумочці?
Гаманець, паспорт, ключі, помада чи бальзам для губ і записник. Іноді серед речей опиняється суспензія моїх наночастинок — це така маленька пробірка. Інколи парфуми — обожнюю Solo Loewe Ella та Yves Saint Laurent Libre.
Остання книга, яку ви прочитали?
Люко Дашвар "Село не люди 2. Добити свідка". Люблю сучасну літературу і, зокрема, цю авторку. Здається, я прочитала усі її книги. Дуже радію часу, коли можу взяти книгу і просто піти в парк та почитати, — це справжня розкіш. У мене є дві улюблені цитати — "Я подумаю про це завтра" Скарлетт О'Гари зі "Звіяні вітром" і "Свобода — це завжди стильно", що належить Коко Шанель.
Яке наукове відкриття змінило долю людства?
Вакцинація — це справжній прорив, бо вона рятує від багатьох хвороб. Наприклад, у 2023 році Нобелівську премію з медицини отримали розробники мРНК-технології, яка дозволила створити вакцини від COVID-19.

Як наука змінила ваше життя?
Неорганічна хімія дуже органічно увійшла в моє життя. Але бути допитливим — важлива для науковця якість. Всі наукові відкриття останніх років відбуваються на стику кількох наук. У моїх роботах хімія часто поєднується з матеріалознавством, фізикою, біологією та медичними дослідженнями.
Яка ваша найбільша професійна мрія?
Я хочу захистити докторську дисертацію — і щоб результати моїх досліджень були практично застосовані та приносили людям користь. Мета науки — не відкриття заради відкриттів, а для того, щоб відбувались корисні зміні. Війна вносить корективи в нашу роботу і сповільнює її, але сенс рухатися далі нікуди не зник.

Про премію
Премія L’Oréal-UNESCO "Для жінок у науці" започаткована в Україні з 2018 року, в рамках глобальної програми L’Oréal-UNESCO. Премія реалізується під патронатом Національної комісії України у справах UNESCO та за підтримки Національної академії наук України і громадської організації Центр "Розвиток корпоративної соціальної відповідальності".
Мета премії — підтримати науковий потенціал в Україні, заохотити молодих жінок обирати наукові професії та допомагати їм у їхній кар’єрі. Вже 18 видатних дослідниць отримали цю престижну нагороду в Україні, долучившись до спільноти жінок, які формують майбутнє науки.
L’Oréal Україна запрошує амбітних українських науковець взяти участь у сьомому сезоні премії L’Oréal-UNESCO "Для жінок у науці". Дослідниці, які працюють в Україні у STEM-галузях, включаючи медицину (наука, технології, інженерія, математика та медицина), запрошуються долучитися та подати свої заявки з 13 травня до 31 липня 2025 року (включно). Форма для подання заявок доступна за посиланням.
Цього року три лауреатки премії отримають грошову винагороду у розмірі 500 000 гривень кожна (після відрахування обов'язкових платежів та зборів). Кошти можуть бути використані переможницями на власний розсуд – для подальших досліджень, професійного розвитку, підтримки наукових проектів чи особистих потреб. Перемога в премії – це не тільки фінансова підтримка, але й визнання внеску жінок у розвиток української науки та можливість стати рольовою моделлю для майбутніх поколінь.
До участі запрошуються громадянки України віком до 40 років (включно), які:
Професійно займаються науковими дослідженнями у галузі STEM.
Мають науковий ступінь.
Мають публікації в журналах, що індексуються в міжнародних наукометричних базах Scopus та/або Web of Science.
Активно популяризують науку в суспільстві.
Детальніше про умови участі – на сайті: www.forwomeninscience.in.ua.
Текст: Анна Золотарьова
Відео: Polina Grebenik
Фото: Stephan Lisowski
Стиль: Victoria Filipova
Макіяж та зачіски: Sasha Vetrova
Помічник стилю: Yuliia Ostapchuk
Художнє освітлення: Oleksiy Kuzmenko
Продакшен: Marina Sandugei-Shyshkinа, Oleg Patselya