У чому особливість нової української витинанки — справжніх арт-об’єктів, що дивують

ART
Сьогодні

Новини партнерів

Багата українська спадщина нескінченне джерело натхнення для сучасних митців та багатьох брендів, які звертаються у своїх роботах до традиційних українських ремесел та надають їм нове звучання. Один із таких прикладів мистецтво витинанки, надзвичайно популярне сьогодні як в Україні, так і у всьому світі. Тепер яскраві й вишукані витинанки авторства мисткині Олени Коногорової можна побачити на Хрещатику, у вітринах найбільшого в Україні магазину IQOS. Розповідаємо, як народилася ця колаборація.

Колаборація IQOS і Олени Коногорової

Про давнє мистецтво витинанок


Витинанка — давнє народне мистецтво роботи з папером, з якого майстри-витинанкарі роблять вишукані ажурні прикраси для оселі. Поняття "витинанка" походить від слова "витинати", що означає "вирізати". За традицією, основна функція витинанок — насамперед прикрашання оселі до свят і захист будинку від злих духів. Батьківщина витинанки — Китай, а перші згадки про паперові витинанки в Україні сягають ще Середньовіччя.

Витинанка Дарії Альошкіної для обкладинки Vogue Ukraine, серпень 2021

Фантазія сучасних майстрів, які працюють з витинанками, не знає меж: вони звертаються у своїх роботах до української історії та культури, природних і тваринних мотивів, навіть до феміністичних сюжетів — і створюють як мистецькі обʼєкти, що стають частиною музейних експозицій, вітрини модних магазинів або обкладинок журналів, так і обереги, які прикрашають оселі.

Полюбилися українські витинанки у всьому світі. Наприклад, одна з найвідоміших майстринь витинання в Україні — Дарія Альошкіна, брала участь в архітектурній бієнале у Венеції; також її ажурні витинанки прикрашали штаб-квартиру ООН у Швейцарії, бутик Cartier тощо. У часи повномасштабної війни це особливо важливо, адже мистецтво має велику силу, і саме витинанки з їхньою вишуканістю, змістовністю і водночас простотою форми є хорошим способом презентувати нашу країну у світі.

Про майстриню Олену Коногорову

Олена Коногорова — молода українська майстриня, яка вже понад три роки працює в жанрі витинанки. Вона створює унікальні предмети із паперу та металу в техніці витинанки та зізнається, що не прагне наслідувати традицію, натомість їй цікавіше надихатися класичним мистецтвом витинанок та переосмислювати це в сучасний спосіб. Олена працює в різних техніках: викарбовує мереживні візерунки в металі, створює гігантські паперові інсталяції, декор та аксесуари.

Серед відомих робіт майстрині — дев’ятиметрові ажурні витинанки ручної роботи для українського бренду "Всі. Свої", які зараз також можна побачити в просторі на Хрещатику. Окрім цього, Олена є однією зі співавторок композиції проєкту #ImFineChallenge з Burning Man Ukraine, яку транслювали в центрі Києва на екранах ТЦ Gulliver. Також майстриня створювала автентичні прикраси для українських зірок, ажурні декорації для Eurovision Village у Ліверпулі та художні лоти для благодійних аукціонів.

Про колаборацію з IQOS

Витинанка, колись невіддільна частина українського побуту, на початку ХХІ століття пережила певний період забуття, адже паперові зразки погано зберігаються, а майстрів, здатних передавали це вміння, ставало все менше. Проте сьогодні вона переживає нову хвилю розвитку, зокрема завдяки й увазі до витинанок з боку брендів. Рік тому в інтерв'ю Vogue про це розповідала художниця Дарія Альошкіна. Тож сьогодні це давнє мистецтво знову набуває популярності.

Магазин IQOS на Хрещатику

Так, нещодавно бренд IQOS та мисткиня Олена Коногорова представили спільний проєкт. Експериментуючи з композицією, матеріалами та пластикою, Олена виходить за межі традиційної витинанки, створюючи справжні шедеври сучасного мистецтва. Два такі тепер прикрашають магазин IQOS на Хрещатику. Ці роботи незвичайні насамперед через свій розмір — одна витинанка завширшки та заввишки майже 3 метри! Олена створювала кожну із цільного листа паперу, який складала вчетверо та майже місяць вручну витинала особливий малюнок — візерунок, натхненний ностальгічними дитячими пошуками ідеальної сніжинки та естетикою танцювального напрямку "трайбл", коріння якого сягає початку ХХ століття.

Побачити особливу витинанку з колаборації Олени Коногорової та IQOS можна в Києві, за адресою Хрещатик, 17.

Популярне на VOGUE