За крок до настання нового року хочемо поділитися наснажливою історією Бабусі Мозес, яка в 78 років почала малювати і стала відомою на весь світ завдяки своїм життєвим замальовкам. Її доля доводить, що починати ніколи не пізно — якщо в серці горить іскорка таланту, вона неодмінно розгориться яскравим сяйвом, навіть коли в це вже ніхто не вірить.
ДИТИНСТВО
Анна Мері Робертсон Мозес, або Бабуся Мозес — американська народна художниця. Вона народилася в Гринвічі, штат Нью-Йорк, 7 вересня 1860 року в небагатій багатодітній родині, що обумовило потребу рано заробляти на життя й завадило здобути ґрунтовну освіту. Її батько був фермером і мав невелику майстерню з переробки льону, тому дівчинці доводилося допомагати на фермі та доглядати молодших братів і сестер. У школі Анні дуже полюбилися уроки образотворчого мистецтва. Перші свої малюнки вона робила лимонним та виноградним соком, бо олівців не могла собі дозволити. У 12 років Анна покинула свій дім і стала працювати в заможних родинах. 15 років вона прибирала, готувала та шила. Одна з родин помітила інтерес служниці до мистецтва і подарувала їй крейду та воскові олівці.
ЗАМІЖЖЯ ТА ФЕРМЕРСЬКЕ ЖИТТЯ
У 27 років Анна одружилася з Томасом Салмоном Мозесом, "найманим працівником". Вони разом стали працювати на фермах у Вірджинії, дуже старалися заощаджувати гроші, щоб придбати свою ферму. Анна навіть готувала картопляні чипси і збивала молоко, щоб заробити додаткові кілька центів. Через роки тотальної економії та важкої праці подружжя Мозес змогло купити маленьку ферму. У них народилося десять дітей, але тільки п'ятеро дожили до повноліття. У 67 років від серцевого нападу помирає Томас. Анна ще кілька років працюватиме на фермі, а потім переїде до родини доньки.
ПРО ХОБІ
У молоді роки Мозес творчо підходила до облаштування своєї оселі. Вона розмалювала камінну дошку фарбами для домашнього вжитку, створювала стьобані деталі (хобі-арт). Через постійну працю по дому й на фермі про здобуття художньої освіти замолоду не йшлося, хоча вона й надалі інколи малювала, виключно для себе. З 1932 року Анна зайнялась вишивкою — створювала картини з пряжі для сім’ї та близьких.
МИСТЕЦЬКА КАР’ЄРА
Наприкінці сьомого десятку в мисткині почалося захворювання суглобів, прийшлось відмовитись від вишивання. Рідна сестра Селестія порадила Анні повернутись до малювання, що менше навантажувало руки. Так приблизно у 78 років і розпочалася художня кар’єра майстрині. Свої перші роботи вона дарувала друзям на свята. Згодом її картини стали продаватися в аптеці: у Сполучених Штатах вони виконували функції маленьких крамниць.
Так у 1938 році у вітрині місцевої аптеки її малюнки побачив Луїс Келдор, колекціонер мистецтва. Він придбав її роботи в аптеці і ще 10 картин з дому художниці по 3-5 доларів за кожну. За рік колекціонер переконав Музей сучасного мистецтва в Нью-Йорку включити три малюнки Мозес до експозиції "Сучасні американські художники". Протягом наступних 20 років її картини виставлялися вже по всій Європі та США, успіх був приголомшливим. Американська преса почала просувати творчість дев’яносторічної майстрині як позитивний приклад для наслідування. Її роботи розміщали на косметиці, пакунках з кавою, сигаретах, поштових марках, на нових тканинах, керамічних виробах Hallmark та фотоапаратах. ЗМІ зробили з неї нову культурну ікону. І хоча вона вперше виставлялася як "Місіс Мозес", її поважний вік сприяв появі іншого псевдоніму — Бабуся Мозес.
За двадцять з гаком років Бабуся Мозес створила понад 1600 полотен. Вони наповнені любов’ю до сільського життя, праці та тварин, на них ви не побачите ознак технічного прогресу. Часто її роботи нагадують картини Брейгеля, проте Бабуся Мозес ніколи не бачила творінь цього художника.
Незважаючи на тернисту життєву дорогу, Анна Мозес завжди залишалася оптимісткою і прожила на повну 101 рік. Вона з’явилася на обкладинці журналу Time 1953 року, фільм про її шлях був номінований на премію "Оскар", а її 100-річчя святкував весь штат Нью-Йорк.
Текст: Оксана Багрій