9 найцікавіших виставок у Києві в грудні 2024

ART
15 грудня 2024

Зібрали для вас найцікавіші виставки в Києві в грудні: від святкового проєкту про різдвяні українські традиції в Київській картинній галереї до виставки наївного мистецтва в Українському Домі.

"Під різдвяною зіркою"

з 6 грудня до 19 січня

Київська картинна галерея

Фото: Київська картинна галерея

У справжню різдвяну казку можна зануритися в залах Київської картинної галереї. Тут відкрилася виставка "Під різдвяною зіркою", що розповідає про українські традиції святкування Різдва та Нового року. Народні ікони XVII–XIX століття, свічники-трійці початку XIX століття, косівська кераміка, різдвяні зірки, шопки, живопис та вироби сучасних майстрів та брендів, серед яких Gunia Project, GORN Ceramics, Triytsya collections — усе це можна побачити на виставці, яка демонструє, як важливо відроджувати традиції.

"Українська ялинкова прикраса: від ХІХ століття і до сьогодення"

Музей війни, Головний корпус (під Батьківщиною-матір’ю)

Коли в Україні з’явилася традиція вбирати ялинку? Якими були перші ялинкові прикраси? Чи правда, що українцям забороняли святкувати Різдво? Ці питання досліджує святковий проєкт, присвячений історії української ялинкової іграшки. На виставці можна побачити, як упродовж десятиліть змінювалися образи, матеріали й техніки виготовлення ялинкової іграшки, а також дізнатися, як українці святкували Різдво потайки, адже у перші роки Радянського союзу це було заборонено.

Кураторка — дослідниця ялинкової прикраси Марина Лук’янова.

"Наїв вільний"

з 12 грудня до 2 лютого 2025 року

Український Дім

Виставка "Наїв вільний" представить понад 300 унікальних творів українського наївного мистецтва з колекції Фонду Миколи Бабака. На експозиції можна буде побачити українську народну картину, народну ікону й сільську фотографію, які демонструють невичерпне багатство творчої уяви та глибокий зв’язок із традиціями.

"Родовід, або Поховані імена"

з 14 грудня до 25 січня 2025 року

The Naked Room

Фото: The Naked Room

Галерея The Naked Room святкує шестиріччя виставкою Павла Макова — одного з головних сучасних художників України, який у 2022 році представляв Україну на Венеційській бієнале. "Роботи на виставці є частиною довготривалого циклу "Абракадабра", який Маков розвиває з 2018 року, а у 2025-му випустить у вигляді свого нового артбуку. В "Абракадабрі" Павло продовжує роздуми про місце і місто", — розповідають про проєкт кураторки Лізавета Герман та Марія Ланько.

Виставка представляє нові роботи 2020–2024 років, на яких "рослини та квіти височіють над хитким світом своїх творців, буквально, над фізичними руїнами цього світу".

"Марія Примаченко. Невідоме"

з 6 грудня до 28 лютого 2025 року

Національний музей декоративного мистецтва України

Музей декоративного мистецтва вперше експонує приблизно 60 невідомих робіт художниці Марії Примаченко з власної унікальної збірки, створені протягом 1935–1937 років під час навчання Примаченко у Школі народних майстрів.

Разом із виставковою експозицією музей презентує першу віртуальну галерею творів Примаченко, яка демонструє 79 авторських малюнків мисткині. Це роботи з двох невеликих шкільних альбомів, які вона виконала, ймовірно, у другій половині 1940-х років. Розглянути твори та взаємодіяти з ними, розповідають у музеї, можна завдяки технології віртуальної реальності та 3D-моделювання.

"Р.Е.П. Історія"

з 20 грудня до 1 березня 2025 року

Національний художній музей України

Одна з найважливіших виставок цієї зими присвячена 20-річчю діяльності групи P.Е.П.— художнього об’єднання, що виникло в Києві на хвилі Помаранчевої революції 2004 року та працювало в галузі політичного мистецтва. Виставка представить історію діяльності групи, яка стосувалася мистецтва інсталяції, відео, перформативних практик. Також у НАМУ будуть представлені живописні твори, показані на першій виставці, що дала назву групі, — "Революційний експериментальний простір" у Центрі сучасного мистецтва при Києво-Могилянській академії у 2004 році.

Учасники групи Р.Е.П: Ксенія Гнилицька, Нікіта Кадан, Жанна Кадирова, Володимир Кузнецов, Лада Наконечна, Леся Хоменко.

"Обійми, коли заходить сонце"

з 16 грудня до 26 січня

Avangarden

"Обійми, коли заходить сонце" — нова виставка Андрія Опришка, яка представляє скульптурні рельєфи, кераміку, графіку та живопис. Художник, що працює з глиною та традиційними техніками, досліджує багатовимірність поняття. Його роботи виходять далеко за межі звичайного поняття фізичного контакту, відкриваючи нові, глибші форми взаємодії зі світом.

За словами співзасновниці Avangarden Каріни Качуровської, виставка має інтерактивний аспект, адже гості можуть власноруч відчути пластику глини, її теплоту й терапевтичний ефект.

"Шиття-2". Виставка Анастасії Подерв’янської

з 6 грудня до 12 січня 2025 року

Dymchuk Gallery

Виставка "Шиття-2" представляє вишиті й ткані твори, зокрема гобелени, а також живопис мисткині Анастасії Подерв’янської. У своїх складних, багатошарових роботах вона надихається різними аспектами українських легенд, міфів та народного мистецтва, а центральним образом виставки є сюжет "Дівчина й олень", популярний у народних вишивках і картинах. Авторка переосмислює його у власних текстильних та живописних роботах.

"Київ та художники"

з 18 грудня до 15 лютого 2025 року

Галерея "НЮ АРТ"

"У Седневі", 1974, Тетяна Яблонська

"Київ та художники" — виставка, що представляє понад 40 творів митців та мисткинь, що працювали в Києві в ХХ–ХХІ століттях. Це роботи відомих авторів, як-от Микола Глущенко, Віктор Зарецький, Сергій Шишко, Тетяна Яблонська, Олександр Гнилицький, Олег Голосій, Іван Марчук. Деякі з представлених робіт доступні для продажу.

Популярне на VOGUE